Muzyka klasyczna za darmo

W listopadzie 2011 r. odbyła się konferencja organizowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny pt.: Kultura 2.0 – kultura odnawialna. Wśród gości był Aaron Dunn – pomysłodawca Projektu Musopen – który dąży do tego, by stworzyć miejsce, gdzie znajduje się muzyka klasyczna za darmo. Celem Musopen jest bycie największym internetowym repozytorium muzyki w domenie publicznej.
 
Na stronie www projektu znajdziesz muzykę w wolnym dostępnie (znajdującej się w domenie publicznej lub udostępnianej na licencjach cc) czyli taką, którą możesz legalnie ściągnąć na swój komputer, wykorzystać na swojej stronie internetowej, użyć jako ścieżki dźwiękowej do własnego filmu; remiksować, przetwarzać, powielać. Mnóstwo muzyki tzw. poważnej – kompozycje Bacha, Beethovena, Mozarta, Chopina, Skriabina i całej rzeszy innych wspaniałych twórców – jest dziś dziełami należącymi do domeny publicznej. Kompozytorzy ci zmarli wiele lat temu, więc prawa autorskie majątkowe wygasły. Niestety nagrania takich utworów objęte są ochroną prawą – prawa do nich mają ich wykonawcy (soliści, orkiestry, artyści, wydawcy). Chyba, że – tak jak wymyślił Aaron Dunn – szuka takich nagrań, które są w domenie publicznej lub zachęca do udostępniania ich na licencjach cc.
 
Nagrania, które znajdziecie w Musopen pochodzą głównie z nagrań na żywo. Sporo ich to nagrania – nie oszukujmy się – średniej jakości (więc melomani mogą czuć się zawiedzeni). Są to wykonania na żywo, niekoniecznie w dobrych akustycznie salach, udostępniane przez np. Davis High School Symphony Orchestra czy Oldham Music Centre Youth Wind Band czyli młodych ludzi, którzy kształcą dopiero swoje umiejętności (tu freaki dobrego dźwięku będą zgrzytać zębami).
 
Oprócz nagrań znajdziecie tu także partytury oraz podręcznik online do historii i teorii muzyki, który również znajduje się w domenie publicznej.
 
Jeśli założycie sobie konto utwory  i partytury możecie zapisać na swoim komputerze; możecie też kolekcjonować ulubione utwory. A dla tych, którzy chcą słuchać muzyki klasycznej częściej przygotowano appkę – działa na zasadzie radia, którego słuchasz gdzie chcesz.
 

Update: 23.05.2020

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments