źródła medyczne

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa udostępnia publikację: MedLibTrain : zostań lepszym nauczycielem kompetencji informacyjnych. Przewodnik nie tylko dla bibliotekarzy medycznych pod red. Barbary Niedźwiedzkiej i Irene Hunskar. Zawiera część teoretyczną i praktyczną – i to ta druga jest dla brokera ciekawa i cenna! Dla kogoś kto nie obraca się na co dzień w świecie medycznym to doskonałe kompendium podstawowej wiedzy i terminologii o tym, jak w bazach dotyczących medycyny i zdrowia się poruszać… i o czym należy pamiętać:)
 
Na rozdział 2 pt. „Źródła informacji i wyszukiwanie” składają się bloki:
2.1. Pojęcia, terminologia i słownictwo kontrolowane w naukach biomedycznych.
2.2. Bazy danych i wyszukiwanie.
2.3. Wyszukiwarki, serwisy i portale internetowe.
2.4. Jak aktualizować własną wiedzę

 

Podręcznik powstał w ramach projektu „Zostań profesjonalnym nauczycielem umiejętności informacyjnych – program doskonalenia zawodowego dla bibliotekarzy medycznych. Wspólny projekt polskich i norweskich bibliotekarzy medycznych”. Jak piszą autorzy we wprowadzeniu: „Celem niniejszego modułu jest zapoznanie bibliotekarzy, którzy prowadzą zajęcia dydaktyczne, z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi źródeł wiedzy medycznej i pokrewnej. Pragnieniem autorów jest, aby bibliotekarze uczący umiejętności informacyjnych sami poszerzyli swoją wiedzę o tych zasobach oraz udoskonalili umiejętności ich przeszukiwania. Pokazujemy, jak skutecznie odnajdywać informacje dzięki stosowaniu fachowej terminologii, właściwych technik wyszukiwawczych oraz dzięki korzystaniu z usług indeksowania i sporządzania streszczeń. Omówimy najważniejsze bazy bibliograficzne i bazy danych oraz ogólnodostępne zasoby i narzędzia internetowe. Wskażemy, w jaki sposób bibliotekarze mogą aktualizować swoją wiedzę, aby pozostawać na bieżąco z naukami medycznymi i naukami o zdrowiu, i dzięki temu lepiej komunikować się z uczestnikami szkoleń bibliotecznych. Zamierzamy też zwrócić uwagę na potrzebę dokonywania krytycznej oceny informacji i jej rzetelności. Mamy nadzieję, że te informacje i praktyczne uwagi pomogą bibliotekarzom w prowadzeniu szkoleń dotyczących źródeł informacji i ich przeszukiwania.

 
Podręcznik w wersji polskiej jest dostępny na licencji Creative Commons Polska Uznanie Autorstwa 3.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz redaktorów, autorów oraz UJ CM i SMH.
 
Link do książki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments