precyzowanie zapytań

Podstawowa prawda… zawsze trzeba o niej pamiętać… pomyśl dwa razy zanim wpiszesz zapytanie w okno wyszukiwarki. Niby oczywista oczywistość, ale kierując się pierwszym impulsem z reguły nie zastanawiamy się nad tym, czy słowa przez nas wpisywane w pełni oddają to, czego szukamy. A to właśnie celne słowo kluczowe, właściwie dobrane, sprecyzowane, połączone z innym i dookreślone sprawi, że droga naszego wyszukiwania się skróci.

Jeśli chcemy sprawdzić jakie Polskie zabytki znajdują się na liście UNESCO, co powinniśmy wpisać
 

unesco

 

Oczywiście można próbować wpisać pełne zdanie: „polskie zabytki na liście unesco”, tylko po co? Fakt, samo „UNESCO” będzie zbyt wąskim wyszukiwaniem, ale jak połączymy je z „Polska” i wyrazem „lista” wtedy na pierwszym miejscu mamy to, czego szukamy.

 

unesco polska lista

 

unesco polska
W Googlach warto czasem popatrzyć na rozwijającą się w locie listę już w trakcie wpisywania terminu (jest na zdjęciu powyżej). Jeśli ktoś przed nami używał podobnych słów kluczowych, może nam ona podpowiedzieć gotowe sformułowania.

 

Z jednej strony unikajmy pełnych zdań, ale z drugiej nie ograniczajmy się też do jednego słowa kluczowego.

 

Jeśli będziemy chcieli sprawdzić, jak długą rzeką jest Nogat (nad którą leży, np. Malbork) to nie wystarczy wpisanie „Nogat”, a za długie będzie „jaka jest długość rzeki Nogat”. Wystarczy gdy wpiszemy „Nogat długość”.

 

„Odsączmy” te słowa, które są zbędne, a wykorzystajmy te, które definiują nam problem i są dla niego charakterystyczne. Im mniej słów musimy wpisać, tym szybciej otrzymamy wynik. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments