Specjalista od naukowych odpowiedzi

Przyzwyczailiśmy się, że wyszukiwarka, gdy zadamy jej pytanie odpowiada długą listą wyników i setkami tysięcy linków prowadzących do powiązanych witryn. Co jakiś czas pojawiają się rewelacje na temat wyszukiwarek semantycznych, ale póki co szukamy wszyscy w standardowych, wszystkim znanych Google, Bing, Duckdukcgo itd.. Ale w sieci jest też jedna taka, która co prawda nie odpowiada na wszystkie pytania, ale odpowie na każde, które dotyczy fizyki, geografii, matematyki, chemii, biologii czy historii.

Wolfram Alpha – jest pierwszą na świecie wyszukiwarką internetową, która interpretuje zapytania zadane w języku naturalnym. Wykonuje nie tylko bardzo złożone obliczenia matematyczne i symboliczne, ale dostarcza odpowiedzi na wszelkie kwestie związane z obliczeniami czy danymi w postaci liczbowej. Odpowiada na pytania przeszukując bazy danych i dobierając z nich odpowiedni wyniki, ilustrując je przy pomocy wykresów czy tabel. Przedstawia szczegółowe dane statystyczne, wykonuje obliczenia, rozwiązuje równania, prezentuje wykresy funkcji.

Za całą tą znakomitą technologią stoi znakomity brytyjczyk, choć stale pracujący i mieszkający w USA – Stephan Wolfram. Geniusz matematyczny i informatyczny – choć to pewnie mało powiedziane – pierwszy artykuł o fizyce cząsteczek opublikował zaledwie w wieku 15 lat, a gdy miał 20 lat zrobił doktorat z fizyki cząstek właśnie. W każdym razie nie pracuje oczywiście sam, ale zatrudnia w swojej firmie najzdolniejszych ludzi, jacy są dostępni.

Możliwości Wolfram Alpha ma bez liku, wypisać ich wszystkich nie sposób. Jedyny minut to to, że pytanie musi być zadane po angielsku… ale przecież dzisiaj każdy zna angielski:) Jako dowód jeden przykład – póki co. Spróbujcie zadać jedno pytanie zarówno w Google i Wolfram Alpha, np.: „world’s wealthiest woman”. I co? Oto Google daje nam listę linków, gdzie to można sprawdzić, a Wolfram Alpha podaje nam od razu nazwisko (razem w wysokością zarobków, datą urodzenia i innymi danymi o tej najbogatszej na świecie pani)

wa1


Twórcy witryny postanowili nam podpowiedzieć co jeszcze możemy w wyszukiwarkę wpisywać i w jakiś dziedzinach szukać odpowiedzi. Dlatego podają nam na tacy doskonale dobrane przykłady. Jest ich tyle, że na pewno przeglądając je wszystkie znajdziemy już sformułowane zadanie, które chcemy rozwiązać. Pewnie będą z innym danymi, niż te, które nas interesują, ale to już jest żaden kłopot: wystarczy dane podmienić.

 

wal2

Trzeba mieć zaiste duuuużo samozaparcia, żeby przez wszystkie opcje się przekopać. Życzę powodzenia 😀

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments