10 lektur dla infobrokera na 2015 rok

  • warsztat

Na mojej liście do czytania zawsze jest więcej książek, niż realnie jestem w stanie przeczytać. Myślę, że odosobniona w tym nie jestem. Wśród wielu lektur są oczywiście i te związane z wyszukiwaniem informacji, internetem itd. Książek dedykowanych infobrokerom „wprost” po polsku raczej nie znajdziecie zbyt wiele, ale na rynku światowym pojawiają się ciekawe perełki. Dziś subiektywna lista 10 lektur, które mogą się brokerowi informacji przydać.

Ta lista to książki, które pojawiły się w księgarniach całkiem niedawno albo pojawią się wkrótce i „wpadły mi w oko”… czyli takie świeżynki, które nie powinny nam umknąć. Zresztą, jak znam życie, moja zachłanność czytelnicza na pewno na tych dziesięciu się nie skończy.
Analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem

To już trzeci tytuł Wydawnictwa Difin związany z analizą informacji. Co prawda w określonym obszarze, bo tym związanym z zarządzaniem bezpieczeństwem (tak zresztą nazwana jest seria tych książek), ale to spora dawka informacji o tym – w jaki sposób analizuje się informacje. Trochę metodologii, trochę praktyki.
Autorzy piszą: „nie rezygnując z teoretycznych rozważań nad jej [analizy informacji] istotą – musimy poświęcać równie wiele uwagi zagadnieniom związanym z tym, w jaki sposób prawidłowo i efektywnie stosować narzędzia analityczne w różnych sferach działalności, tak pojedynczych osób, jak instytucji i państw. Temu rodzajowi rozważań poświęcona jest niniejsza publikacja, w której wiele miejsca zajmuje tak analiza i jej metodologia, jak i praktyczne jej aspekty. Tym samym stanowi podręcznik zarówno w kontekście wykonywania analiz, jak i implementowania procesów analitycznych w organizacji.”

Analiza informacji w działaniu
To samo wydawnictwo i czwarty tom. Szczególny, bo na konkretnych przykładach (analizach), możemy podejrzeć pracę najlepszych. A ponieważ wiadomo, że broker informacji musi posiadać umiejętność pisania raportów, więc taka lektura na pewno się przyda.

W opisie czytamy: „(…) zbiór przykładów tekstów analitycznych, opracowanych przez wybitnych przedstawicieli świata akademickiego, administracji publicznej oraz sfery prywatnej. Chcielibyśmy, aby skorzystali z niej ci, którzy na co dzień zajmują się analizą, traktując ją jako swoisty punkt odniesienia, pozwalający na zderzenie swoich koncepcji i wyobrażeń z podejściem stosowanym także przez innych przedstawicieli profesji analityka. Mamy jednak nadzieję, że trafi ona także do tych, którzy analizę informacji traktują jako narzędzie w zawodach innych niż tylko te, które w nazwie mają słowo „analityk”. Informacja jest bowiem – o czym nie możemy zapominać – podstawą funkcjonowania niemal wszystkich sfer funkcjonowania państwa.”

 

Open Source Intelligence Techniques: Resources for Searching and Analyzing Online Information

Śledztwo i dane osobowe… w 16 rozdziałach opis specjalistycznych narzędzi, kroków, aplikacji, programów. Mam chrapkę na szkolenie w tym temacie, a książka ze względu na cenę póki co w sferze marzeń, ale – kto wie – może uda się ją zdobyć.
Michael Bazzell to ciekawa postać. Pracownik rządowy w randze detektywa. Spec od bezpieczeństwa sieciowego, prowadził śledztwa internetowe ścigając hakerów, porywaczy i inne czarne charaktery. Możecie poczytać o nim więcej na Computer Crime Info.

 

Skip Trace Secrets: Dirty little tricks skip tracers use…

Książka obiecuje dostarczyć narzędzia dzięki którym jeszcze sprawniej znajdziemy osobę, na którą „polujemy”. Zaintrygowała mnie okładka 😉 Valerie McGilvrey mawia: „Musisz być lepszy niż Twoja najlepsza baza danych” – trudno nie przyznać jej racji, prawda?

 

Publikacja przygotowana przez National Security Administration, więc biorę w ciemno. Choć spis treści nie zapowiada jakiś fajerwerków, ale czasem dobrze przejrzeć książki ze źródłami i trikami, które niby wszyscy znają, bo wśród tych które znamy, zawsze znajdzie się coś, czego wcześniej nie odkryliśmy podczas surfowania w sieci.

 

Spojrzenie na wyszukiwarki z trochę innej strony. „Wyszukiwanie informacji jest, zaraz po e-mailu, najpopularniejszym działaniem w Internecie. Co więcej, coraz bardziej jesteśmy przekonani, że jeśli czegoś wyszukiwarka nie znajdzie, to dana rzecz nie istnieje. Napisano wiele o tym, jak korzystać i ulepszać wyszukiwarki, jednak do tej pory mało powiedziano o społecznych i kulturalnych skutkach wyszukiwarek. W niniejszej publikacji autor pyta nie tylko o to, jak działają wyszukiwarki, ale przede wszystkim bada techniki wykorzystywane do manipulacji nimi – od uzyskania lepszych rankingów do cenzury. Doskonała lektura dla każdego, kto chce się dowiedzieć, jak wyszukiwarki kształtują naszą tożsamość, w jakim stopniu polityka wpływa na sposób ich wykorzystywania, nadużywania i regulowania oraz co to oznacza dla prywatności i demokracji?”

 

I jedna, jedyna zapowiedź w tym zastawieniu, Internet Research Methods. Książka powinna pojawić się na rynku dopiero pod koniec roku. Ale jeszcze się nie zawiodłam na publikacjach SAG, no i opis wygląda ciekawie: „Key theoretical debates and issues are explored, and practical advice and guidance on the tools, methods and techniques available offered, using illustrative examples and case studies throughout. The authors cover both obtrusive and unobtrusive methods in primary research, including quantitative, qualitative and mixed-methods approaches, across a broad range of disciplines. A section on secondary research is also included.” Koniecznie!
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments