Film polski – 10 portali, które musisz znać.

Filmy wszyscy oglądamy – w domu, na komputerze albo w kinie. A co gdy chcemy nie tylko film zobaczyć, ale też o filmie poczytać? Oto 10 ciekawych portali, które są prawdziwą kopalnią informacji o polskim kinie (i nie tylko).

 

FilmPolski.pl – Internetowa baza filmu polskiego
www.filmpolski.pl

Serwis tworzy Szkoła Filmowa w Łodzi i to jest prawdziwa KOPALNIA wiedzy o tym, co było, jest i będzie w polskim kinie. Szukacie filmów, w których grał Maciej Musiał? Nie pamiętacie ile filmów wyreżyserował Bogusław Linda? Kto grał w filmie „Nie lubię poniedziałków”? Wszystko tu znajdziecie. Oprócz tego kalendarium, informacje o ostatnich i planowanych premierach, urodzinach i pożegnaniach aktorów, obszerne biogramy, listy artykułów o filmach w polskiej prasie. A wszystko to łatwo wyszukiwalne, świetnie ułożone i połączone wewnętrzną siecią hiperlinków. Poza tym jest dział Filmoteka, w którym możecie obejrzeć za free ponad 140 krótkometrażowych dokumentów mi.ni. Marcela Łozińskiego, Agnieszki Osieckiej, Mariusza Trelińskiego, Doroty Kędzierzawskiej i wielu innych.

 

Filmweb
www.filmweb.pl

Tego serwisu nikomu nie trzeba przedstawiać. Filmweb.pl po raz pierwszy w sieci pojawił się 18 marca 1998 r. Dziś to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wiarygodnych serwisów filmowych w Polsce. Jak piszą twórcy: „Naszym czytelnikom staramy się dostarczać nie tylko najświeższych informacji i pasjonujących recenzji, ale również dajemy im szansę współtworzenia portalu poprzez dodawanie własnych komentarzy czy rozbudowywanie istniejących już zasobów. Naszym celem jest, aby FilmWeb.pl pozostał nie tylko najpopularniejszym, profesjonalnie wydawanym rodzimym serwisem filmowym, ale jednocześnie miejscem, do którego internauci będą zawsze chętnie powracali.” No tak – to nieocenione źródło opisów filmów z całego świata, premier, list aktorów, recenzji, ocen, zwiastunów…

 

Fototeka Filmoteki Narodowej
http://fototeka.fn.org.pl/

„Serwis Fototeka prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Elektroniczna baza powstaje w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów; pokazujemy zarówno znane, jak i unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu (w 1. etapie z filmów powstałych przed 1989 rokiem), zdjęcia twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz zdjęcia z premier filmowych.” Prezentowane zdjęcia są opatrzone bogatym opisem zawierającym: tytuł i rok produkcji filmu, nazwiska reżysera i osób widocznych na zdjęciu, ich funkcje i role, słowa kluczowe, właściciela autorskich praw majątkowych, autora zdjęć itd. Serwis pozwala na wyszukiwanie zdjęć wg kilku kategorii obsługujących kilkanaście pól. Ja polskie, stare kino bardzo lubię… ach, te suknie!

 

Repozytorium cyfrowe Filmoteki Narodowej
http://repozytorium.fn.org.pl  

W zbiorach Filmoteki Narodowej znajduje się ponad 100 000 polskich filmów. Najstarszy z nich pochodzi z 1908 r. Filmoteka Narodowa zabezpiecza, archiwizuje i upowszechnia narodowe dziedzictwo kinematograficzne. Do digitalizacji w pierwszej kolejności wybiera te najstarsze i te najbardziej zniszczone. Oprócz podstawowych informacji (reżyser, rok produkcji, obsada itp.) w przypadku kronik filmowych dodawany jest opis sekwencji z timecodem oraz spisany jest tekst lektorski, a w przypadku filmów fabularnych dokładnie opisana treść, dodane fotosy i plakaty do filmu. Znajdziecie tu także artykuły i krótkie komentarze ekspertów, komentarze twórców, archiwalne recenzje i ciekawostki związanych z filmem. Na stronie można zobaczyć w całości przedwojenne filmy fabularne z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej „Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy”, fragmenty filmów powojennych cyfryzowanych w ramach projektu, kolekcję filmów animowanych zrealizowanych w latach 70. i 80. XX wieku w Krakowskim Studiu Filmów Animowanych, przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej i Wytwórni Doświadczalnej z lat 1924–1939 oraz, dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), wydawane od 1945 roku materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Popatrzcie na kawałek „Pana Tadeusza”!

 

A jeśli o serwisach Filmoteki Narodowej mowa, to warto zajrzeć jeszcze do GAPLA http://gapla.fn.org.pl/  – galerii plakatu filmowego, gdzie znajdziecie zcyfryzowaną kolekcję plakatów i afiszów filmowych ze zbiorów Filmoteki Narodowej, od najwcześniejszych z końca XIX wieku, po współczesne do najnowszych produkcji. Serwis zawiera plakaty do filmów polskich, zagranicznych oraz imprez filmowych.

 

Ninateka
http://ninateka.pl/

To portal tworzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny. W Ninatece znajdziecie  filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Każdemu materiałowi towarzyszy rzetelny redakcyjny opis, najczęściej z biogramem twórcy czy występujących osób. Obok wybranego przez Was materiału, znajdziecie powiązane tematycznie bądź gatunkowo wideo lub audio. Obecnie 98% materiałów zamieszczonych w Ninatece to materiały bezpłatne. To ponad 6000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

 

Culture.pl
http://culture.pl/pl/kategoria/film

… a w zasadzie jego dział film to codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Od ponad dekady portal Culture.pl prowadzony jest przez  Instytut Adama Mickiewicza.

 

Kronika RP
http://kronikarp.pl

Jak sama nazwa wskazuje znajdziecie tu Polskie Kroniki Filmowe składające się na „multimedialny portret III RP”.  Dostępne są opracowane wydania PKF z okresu 1945-1989. Zasoby można przeszukiwać wg. tytułu, roku, gatunku. Możemy też skorzystać w wyboru kategorii tj: architektura, demografia, finanse, medycyna, sport, terroryzm i wiele innych. Każdy materiał jest opisany i rozbudowany o treść sekwencji i tekst lektorski.

 

Edukacja filmowa
http://www.edukacjafilmowa.pl/

Portal internetowy tworzony był w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja +”. „Na portalu znajdują się nowatorskie materiały do wykorzystania we wszelkich działaniach związanych z edukacją filmową, m.in.: analizy warsztatowe i wychowawcze, omówienia filmów (zawierają one: rating, związki z podstawą programową, tropy interpretacyjne, opis motywów odsyłających do innych tekstów kultury), scenariusze lekcji filmowych do wykorzystania na różnych przedmiotach nauczania.” Jest dział Polecane premiery gdzie znajdziecie aktualne opracowania filmów wchodzących właśnie na ekrany kin. Zawierają wskazówki, jak od strony treściowej i formalnej wykorzystać film w działaniach edukacyjnych. Są też wywiady z twórcami oraz słownik terminów filmowych – ABC filmu, instruktaż korzystania z kamer wideo i programów montażowych, bazę informacyjną dotyczącą edukacji filmowej, wykaz form doskonalenia zawodowego, a także aktualizowane na bieżąco kalendarium wydarzeń filmowych w kraju.

 

FILM: baza filmoznawcza
http://bazy.wbp.krakow.pl/film.html

Baza rejestruje opisy bibliograficzne artykułów z prasy ogólnopolskiej i lokalnej (od 1987r.), które poświęcone są polskiej i światowej kinematografii. Poza tym baza notuje wywiady z ludźmi kina, recenzje filmowe, sprawozdania z festiwali i przeglądów. Baza jest uzupełniana na bieżąco i zawiera opisy bibliograficzne wybranych artykułów z prasy ogólnokrajowej i lokalnej m.in.: miesięcznika – „Film”; tygodników – „Polityka”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”; dzienników – „Dziennik Polski” (wyd . 1), „Gazeta Krakowska” (wyd. 1), „Gazeta Wyborcza” (wyd. 1), „Rzeczpospolita”.

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments