Jak znaleźć adres email?

Na pewno nie raz szukaliście kontaktu do osoby w sieci. Zwykle szukamy kontaktu mailowego, bo dzisiaj to w ten sposób głównie komunikujemy się ze sobą. Oczywiście bywa, że trudno kogoś namierzyć… pracuje w firmie, która nie ma strony www (wiem, trudno w to uwierzyć, ale tak bywa) albo nie posiada konta w mediach społecznościowych (tak, jeszcze trudniej w to uwierzyć, ale tacy ludzie też istnieją;)).

Oczywiście szukamy też często informacji ogólnych o osobie – przed spotkaniem, albo otrzymując maila od kogoś, kogo nie znamy. Jak być „detektywem” w takich wypadkach możecie przeczytać tu. Dziś skupmy się konkretnie na mailu i pomińmy na razie to, co nie możliwe, a popatrzmy na to, jakie możliwości w sieci mamy.

Zatem kilka podpowiedzi – gdzie znaleźć adres e-mail ten oficjalny, związany zwykle z ogólnym kontaktem do firmy bądź bardziej konkretnymi do działów/osób. Czyli znamy imię i/lub nazwisko oraz firmę, w której ktoś pracuje. Albo tylko firmę.

  • Zakładka kontakt – rzecz oczywista, ale często ukryta u dołu strony, bądź w sekcji „o nas”. Warto jej poszukać.
  • BIP – czyli Biuletyn Informacji Publicznej – został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej. Władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne mają obowiązek uzupełniania stron BIP. Tak, bywa, że mimo to strony BIP są uzupełniany sporadycznie, albo w ogóle… ale warto sprawdzać, bo czasem trafia się tam nawet na bezpośredni kontakt do dyrektora placówki. O BIP pisałam też tu.
  • Uczulam na inne zakładki, które potencjalnie z kontaktem nie mają nic wspólnego. To najbardziej charakterystyczne jest dla rynku amerykańskiego i niemieckiego. W USA często w zakładce kontakt widnieje tylko formularz, ale jak zajrzycie do zakładki „o mnie” – to tam kontakt jest… choć ukryty gdzieś w tekście, więc trzeba go dojrzeć pomiędzy zdaniami. W Niemczech to samo… zamiast zakładki „o mnie” szukajcie „impressum” – pełne dane kontaktowe + potrzebny nam mail.
  • Warto sprawdzać czy przypadkiem osoba przez nas poszukiwana nie brała udziału w jakiejś konferencji/warsztatach/seminarium i nie opublikowała prezentacji, którą na tę okoliczność przygotowała. Praktyka pokazuje, że na ostatnim slajdzie w 90% jest kontakt bezpośredni. Ja kiedyś nie znalazłam co prawda pliku w sieci, za to odkryłam nagranie wystąpienia na Youtube… ostatni slajd też się nagrał! Voilà!
  • Można też spróbować maila stworzyć! Zwykle instytucje mają jeden format dla wszystkich maili służbowych. W ten sposób znajdując w sieci mail do Jasia Kowalskiego typu: kowalski@nazwafirmy.pl, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stworzyć adres e-mail do sekretarki Zosi i Antka – informatyka.

Oczywiście to nie wszystkie patenty… są też i narzędzia, ale o nich – innym razem!

3.9 14 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
influentiq.pl

Fajny artykuł. O kilku moich sposobach można przeczytać tutaj: https://influentiq.pl/blog/jak-znalezc-adres-email/