rogownica

Wyszukiwanie obrazem

Gdy korzystamy z wyszukiwarki wiemy, że powinniśmy wpisać w jej okno słowa kluczowe, dzięki którym trafimy na źródła, których szukamy. Ale co wtedy, gdy widzimy coś: rzecz, przedmiot, zjawisko – ale nie mamy pojęcia jak się to nazywa?

Wiadomo – sezon mamy wiosenny, więc wszyscy (no, prawie wszyscy) posiadacze balkonów szaleją w sklepach ogrodniczych. Dlatego moje ostatnie spotkanie ze znajomą w końcu zatrzymało się na dłużej na temacie wyboru odpowiednich sadzonek, kwiatków i roślin na nasze miastowe ogródki. Rozmawiałyśmy o pelargoniach, smagliczkach, bratkach, surfiniach i innych kwitnących cudach, które znamy. Wtem pada zdanie: „…ale widziałam koło spożywczaka taka śliczne biało-szare kwiatki, ale nie mam pojęcia jak się nazywają”.

No dobra, to co robimy? Oczywiście odpalamy Google i szukamy tych kwiatków, wpisując co nam do głowy przyjdzie: kwiatki, balkon, białe, rośliny na balkony… i inne takie ogólne sformułowania, których efekt wyszukiwawczy jest żaden. W końcu postanawiamy, że znajoma następnego dnia mijając wspomniany sklep, zrobi tym kwiatkom zdjęcie.

 

rogownica

 

Gdy zdjęcie zrobione ląduje w zasobach komputera i korzystając z odpowiedniej opcji w wyszukiwarce grafiki Google trafia do okienka zapytania. Jak widzicie niewiele nam to jeszcze daje. Poza tym Google sam wstawił sobie dodatkowy wyraz, który niby ma nam pomóc w określeniu tego, co na zdjęciu jest. My wiemy, co na nim jest. Mamy problem z konkretną nazwą;) Słowo kluczowe za chwile mu zmienimy.

 

wyszukiwanie grafiki

 

Poniżej zobaczycie sekcję „obrazy podobne wizualnie” – przejdźcie śmiało tam.

 

wyszukiwanie obrazem

 

I teraz pozostaje nam tylko zawęzić wyniki. Ja wykorzystałam tu filtr koloru (to ten szary kwadracik w drugim rzędzie). Ponieważ w tych kwiatkach najbardziej charakterystyczne jest to, że są biało-szare, więc ograniczyłam wyniki do szarości. I dodałam polskie słowa kluczowe, żeby wyniki do polskich stron ograniczyć.

 

wyszukiwanie obrazem

 

I oto wśród różnych innych zdjęć widzimy też takie, na których szukane przez nas kwiaty są! Teraz wystarczy posprawdzać na konkretnych stronach co się kryje pod zdjęciami, a raczej z jakimi nazwami są powiązane. W ten sposób już wiemy, że nasza wymarzona roślina balkonowa to: Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) var. columnae.

Łatwe, prawda? 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments