wyszukiwanie w obcych językach

Jak szukać w obcych językach

 
Gdy zbieramy informacje ograniczamy się zwykle do wiadomości napisanych w języku, który znamy. Ale co zrobić gdy potrzebujemy wiedzy o tym, co mówią na jakiś temat w obcym kraju. I to w kraju, którego język jest dla nas cokolwiek abstrakcyjny czyli np. dla mnie węgierski, czeski albo norweski
 
Google już od dawna rozbudowuje swój internetowy słownik, dostępny tu translate.google.pl, pomocny gdy chcemy przetłumaczyć choć orientacyjnie jakiś fragment tekstu. Świadomie napisałam orientacyjnie, bo o ile tłumaczenia z obcych języków na angielski działają może i dość sprawnie, o tyle tłumaczenia na polski z włoskiego, angielskiego czy niemieckiego próbują  czasem nieźle rozbawić nieporęczną składnią, złą gramatyką, bądź słówkami „od czapy”. A jeśli z tymi najpopularniejszymi językami bywają kłopoty to co dopiero dziać się musi z tymi oryginalniejszymi. Ale gdy pamiętamy o tym i traktujemy translate.google.pl tylko jako podporę, podpowiedź czy punkt orientacyjny to niewątpliwie potrafi się przydać.
 
Niestety Google dążąc do personalizacji i „myślenia za nas” nie ułatwia nam poza tym wyszukiwania w innych językach niż nasz ojczysty. Nie pomaga też wyszukiwanie w lokalnych wersjach Google – gdy spróbujecie wyszukać coś na stronie np. Google.dk (duńska wersja wyszukiwarki), to zgodnie z Waszym IP i tak wśród wyników znajdziecie strony po polsku. Cóż zatem można zrobić, żeby wyjść z tego „zaczarowanego” geograficznego kręgu?
 
Trzeba skorzystać z opcji szukania zaawansowanego ukrytej pod ikoną koła zębatego (już to miejsce kiedyś Wam opisywałam). I nie, nie klikajcie w „języki” – tu możecie tylko zmienić język wyszukiwarki, co sprowadza się to do tego, że menu Google będziecie mieć np. po węgiersku, a nie listę wyników. Klikamy „szukanie zaawansowane”
 
anderszewski_1
 

To tutaj odnajdujemy opcje zawężania wyników do języka. Mały trójkącik na końcu linijki to wskaźnik listy rozwijanej.

 
anderszewski_wybor
 

Wybieramy ten język, który jest nam potrzebny – ja wybieram węgierski. Klikamy niebieski button „wyszukiwanie zaawansowane” i mamy to!

 
anderszewski_szukaj
 

Zwróćcie uwagę na wzmiankę „tylko język węgierski” i na to, że domeny adresów, które znajdziecie na liście wyników mają rozszerzenie .hu

 
anderszewski_wegierski
 

W ten sposób możecie dokonać kwerendy w każdym języku dostępnym w Google. Dla bardziej wytrwałych polecam jeszcze parę podpowiedzi o wyszukiwaniu w obcych językach, które znajdziecie w archiwalnym poście z fragmentem artykułu pt.Wyszukiwanie informacji na temat rynków zagranicznych„.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments