10 wystąpień na TED, które powinieneś zobaczyć, jeśli jesteś pasjonatem informacji.

10 wystąpień na TED, które powinieneś zobaczyć, jeśli jesteś pasjonatem informacji.

TED nieodmiennie mnie zachwyca, bo za każdym razem, gdy rozpoczynam buszowanie po przeogromnych już zasobach tych spotkań, natrafiam na prawdziwe perełki. Dziś TOP 10 dla każdego pasjonata informacji! Kolejność nie ma znaczenia, ale każde z tych wystąpień da Wam masę emocji;)

No to zaczynamy:

1. Czy zdjęcie Statuy Wolności zostało spreparowane? Czy makabryczny film z Syrii, który wyciekł do sieci, jest prawdziwy? Markham Nolan o weryfikowaniu informacji przy wykorzystaniu darmowych narzędzi w pracy dziennikarza.

 

 

2. Świetne wystąpienie Eli Pariser’a, autora “Filter bubble”, które już polecałam… ale wg mnie to jedno z najlepszych treściowo wystąpień, które powinien obejrzeć KAŻDY! Zrozumiecie, dlaczego spersonalizowane wyszukiwanie, spersonalizowane wyniki i udoskonalenia m.in. Google czy Facebooka wcale nie wychodzą nam na dobre.

 

 

3. Tim Berners-Lee na 25 urodziny WWW wygłosił na TED odezwę o tym, o jakiej sieci marzy.  Myślę, że o takiej, o której mówi, marzy każdy z nas.

 

 

4. Pomysł przyrównania informacji do jedzenia wydaje się dziwny, ale okazuje się, że jest uzasadniony. JP Rangaswami proponuje przejście na dietę, ale nie żywieniową, a informacyjną… bo problemem nie jest nadmiar informacji (podobnie jak nie mamy nadmiaru żywności), a nieumiejętna konsumpcja tychże. Proponuje detoks, który sprawi, że będziemy umieli radzić sobie z informacjami, umieć je odsiewać i segregować.

 

 

5. David McCandless – magik od wizualizacji danych! Och! Zresztą na polskim rynku możecie zdobyć jego książkę „Informacja jest piękna” – zaiste, pod jego piórem jest piękna!

 

 

6. Sandra Fisher-Martins o tym, żeby pisać prosto, jasno i na temat, a nie sięgać po biurokratyczny czy naukowy „bełkot” (przepraszam naukowców;)).

 

 

7. Jakiś czas temu wszystkich poruszyła sprawa Panama Papers. Tu dziennikarz śledczy – Gerard Ryle o tym, jak wyglądała praca i analiza tych setek dokumentów, zanim odkryto prawdę. Wystąpienie praktyka, a to zawsze warto oglądać.

 

 

8. A jak już o śledztwach mowa, to ciekawa historia z rozwiązaniem morderstw przy pomocy telefonów… a raczej ich użytkowników. Opowiada Paul Lewi.

 

 

9. Wszyscy słyszeli o Google Cultural Institute and Art Project? Obrazy, duże rozdzielczości, możliwość oglądania najdrobniejszych detali, sztuka bez wychodzenia z domu, największe kolekcje dzieł sztuki „na wyciągnięcie ręki” – o projekcie i planach jego rozwoju opowiada szef Amit Sood.

 

 

10. Last but not least! Świetne wystąpienie Andreasa Ekströma o tym, że w wyszukiwarce znajdziemy fakty, ale nie wiedzę! Na przykładzie Michelle Obama i Andersa Behringa Breivika pokazuje, że obiektywizm w sieci nie istnieje.

 

 
 
A Wy macie swój ulubiony clip z TED-a? Dajcie linka w komentarzach, chętnie obejrzę!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments