jak znaleźć stronę książki do bibliografii

Jak znaleźć stronę z książki – case study

Cytując fragment książki bądź artykułu lub odnosząc się do całego rozdziału, oprócz autora i tytułu musimy też podać numer strony, gdzie ten cytat/rozdział się znajduje. Nie ma problemu gdy książkę mamy na biurku, a co zrobić, gdy książki brak? Jak znaleźć stronę książki do bibliografii? Jak zlokalizować fragment czy cytat szybko i bezproblemowo? Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że często cytujemy fragmenty tekstów zaczerpnięte z czyjejś pracy, a nie z pierwotnego źródła… a w bibliografii to właśnie to pierwotne źródło powinniśmy podać – dokładnie!

Jak znaleźć stronę książki do bibliografii

Najprościej – oczywiście – wybrać się do biblioteki. Ale nie oszukujemy się – pracę musisz oddać jutro, do biblioteki iść się nie chce, a poza tym – jest internet. A w internecie przecież wszystko jest. No dobra, nie wszystko – to już powinieneś wiedzieć;) i może się zdarzyć, że jednak wyprawa do biblioteki będzie konieczna. Ponieważ jednak nadzieja umiera ostatnia, to sama zaczęłabym od sieci. Co więc powinieneś zrobić? Masz 3 możliwości/metody/drogi działania:

  1. Ktoś inny mógł też skorzystać z tego samego cytatu co Ty i był bardziej dokładny, więc w przypisie ma podane wszystkie informacje dotyczące książki, także te o numerach stron. Szukasz więc miejsc, gdzie cytat się pojawia.
  2. Szukasz książki, z której pochodzi cytat w wersji cyfrowej, online lub pdf. Legalne źródła oczywiście polecam w pierwszej kolejności.
  3. Odnajdujesz spis treści książki.
Co zrobić gdy brakuje numerów stron

Mam pytanie. W tekście magisterki cytowałam Junga z tego fragmentu: [tu adres strony www z fragmentem tekstu] podając adres bibliograficzny taki jak tam jest podany. Ale promotor słusznie się przyczepił,  że brakuje numerów stron. Żeby je ustalić, przeszukałam internety w poszukiwaniu tej książki – w końcu zamówiłam na Allegro, a gdy w końcu przyszła, okazało się, że to nie ta część i nie ma tam tekstu… Problem polega na tym, że muszę się spieszyć, bo mam złożyć prace w przyszłym tygodniu i nie mam czasu szukać już tej książki, zamawiać itp, licząc, że tym razem będzie ok. Pomocy!

To prawdziwa wiadomość, którą dostałam na skrzynkę mailową. Co zatem należy zrobić. Po pierwsze sprawdzam o jaki fragment chodzi. Autorka pracy cytuje artykuł Carla G. Junga „Psychologia i twórczość”. Artykuł ten pochodzi z Antologii – Teoria badań literackich za granicą, która faktycznie składa się z kilku tomów, a każdy tom z przynajmniej dwóch części. Nie dziwne więc, że tomy i części wprawiły w konsternację 😉

Sprawdźmy więc najpierw czy sam tekst Junga jest gdzieś dostępny. Łatwiej w sieci bowiem znaleźć część niż całość – zwłaszcza w przypadku takiej publikacji, która jest jednocześnie za stara i za młoda. Za stara, żeby była do kupienia w .pdf (data publikacji antologii to rok 1974) i za młoda, żeby prawa autorskie dopuszczały publikację całości w sieci (prawa autorskie obowiązują przez 70 lat od śmierci autora, także w przypadku kompilacji).

Na pewno znacie kilka serwisów, w których na zasadzie społecznościowego dzielenia się wiedzą internauci zamieszczają różne pliki  – notatki, skany, skrypty z wykładów, fotografie stron z książek, nie po to by na nich zarabiać, oczywiście. Przykład takiego serwisu to Slideshare, ale też nasz rodzimy, odsądzony od czci i wiary, Chomikuj. I to właśnie na Chomikuj znajdujemy cały artykuł Junga – zdjęcia stron z książki, które opatrzone są numerami 552-569. Minus tylko taki, że nagłówki, które pojawiają się na tych stronach wcale nie wskazują na Antologię, ale mają jakieś inne tytuły: „Orientacje poetocentryczne i kulturocentryczne” oraz „Psychoanaliza w badaniach literackich”.
 

Jak porównać fragmenty i sprawdzić skąd pochodzą

Musimy więc sprawdzić czy takie tytuły pojawiają się w Antologii, bo może to są nazwy części książki bądź większych partii materiału? No i tu nie odkryję Ameryki. Wpisuję po prostu w Google frazę w cudzysłowie „Orientacje poetocentryczne i kulturocentryczne” i sprawdzam, gdzie wyniki prowadzą:) A prowadzą właśnie do Antologii – i Google Books i serwis lubimyczytać.pl podają, że to fragment Teorii badań literackich za granicą. T.II. Cz. 1. Jeśli jesteś uparty i chcesz znaleźć dokładny spis treści to możesz jeszcze poszperać w opisach książek czyli w antykwariatach albo na Allegro. Książki wstawiane w tych miejscach mają często bardzo szczegółowe opisy.

Szukałeś kiedyś czegoś podobnego?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments