15 najlepszych portali o historii polski

15 najlepszych portali o historii polski

Portali historycznych wcale nie jest tak dużo, jakby się mogło wydawać.

Ogrom materiału, który można na tych portalach wykorzystać, z jednej strony jest gotową kopalnią tekstów, z drugiej strony chyba potencjalnych autorów przeraża – bo poruszać się w nim w sposób sprawny i merytorycznie wiarygodny jest jednak trudne. Przekopałam więc dla was internety i podpowiadam 15 najlepszych portali o historii polski. Portali, z której mogą się uczyć gimnazjaliści, licealiści czy maturzyści, ale każdy z nas może swoją wiedzę wznieść na wyższy poziom, zwłaszcza, że część z miejsc, które wam polecam, to nie taka historia wprost, ale prezentacja dziejów polski w inny sposób. No i portale, które na pierwszy rzut oka wcale się do nauki historii niby nie nadają, a jak się dobrze zastanowić, to dzięki nim, też możemy poznać to, jak Polska wyglądała i rozwijała się na przestrzeni wieków.

Natrafiłam na dużo stron ciekawych, fajne adresy www, ale co z tego, jak większość z nich po jakimś czasie przestaje być aktualizowana! Znajdziecie tu tylko takie, które działają, rozwijają się i są ciągle aktualizowane. Uwzględniłam takie portale, które całościowo obejmują historię polski, albo spory jej wycinek; za kryterium brałam treść, nie formę prezentacji, są tu więc portale, strony z ciekawostkami, blogi, strony pasjonatów, ale i specjalistów zajmujących się historią. Pominęłam tu portale dedykowane jednemu, konkretnemu zagadnieniu bądź wydarzeniu, bo tego jest mnóstwo. Może w następnej odsłonie pokuszę się o zebranie tego, co znajdę, a będzie dotyczyło pojedynczych tematów/zjawisk/ludzi/zdarzeń (takie strony zwykle otwierane są w związku z jakąś rocznicą).

 

15 najlepszych portali o historii polski

 

Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989
http://www.polska1918-89.pl

Instytutu Pamięci Narodowej wydał książkę „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989” – świetnie opracowaną merytorycznie i graficznie historię Polski. Ten portal to elektroniczna wersja tej publikacji, ale wzbogacona o materiały IPN. Znajdziecie tu ponad 2000 artykułów, filmów, e-booków i książek połączonych z kompendium, fotografie pochodzące z zasobu archiwalnego IPN. Wszystkie materiały są dostępne do ściągnięcia i wydrukowania. Dodatkową, w porównaniu do wersji papierowej, funkcjonalnością są kategorie, grupujące materiały zewnętrzne w grupy tematyczne, a także rozbudowane kalendarium oraz biogramy. Całość podzielona jest na działy: II Rzeczpospolita ; Polska w czasie II wojny światowej; polska pojałtańska 1945-1948; Triumf i pierwszy kryzys „ludowej” Polski 1948-1956; Gomułkowska stabilizacja (1957-1970); od kryzysu do kryzysu (1970-1980); Koniec PRL-u (1980-1989)


 

Twojahistoria.pl
https://twojahistoria.pl/

„Historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy. By uczciwie badać przeszłość, trzeba się spierać, stale szukając nowych hipotez i interpretacji. Trzeba być gotowym do zmiany poglądów i wiedzieć, jak bronić tych, które na obronę zasługują. „TwojaHistoria.pl” powstała po to, by mówić o różnicach, piętnować błędy, wskazywać fakty i naświetlać cenne konteksty teraźniejszości. By przeciwstawiać się jednowymiarowemu spojrzeniu, w którym ludzie mogą być tylko bohaterami lub zbrodniarzami.” Portal pod auspicjami Wydawnictwa Znak. Sporo ciekawej, autorskiej treści. Zespół redakcyjny w części taki sam, jak na stronie Ciekawostki historyczne. Bystre oko zauważy, że niektóre treści się powtarzają, ale mniej niż więcej, więc tu też zaglądać warto.


 

Archiwum Historii Mówionej
www.audiohistoria.pl/web/

Historia poznawana u źródła – w relacjach osób, które widziały wydarzenia na własne oczy. Projekt flagowy Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią. Wywiady, które tutaj znajdziecie, to na prawdę fascynujące nagrania, dostarczają wiele cennych informacji o historii polski. To największy w Polsce zbiór relacji biograficznych (około 5 tysięcy nagrań audio i 120 wideo) oraz innych archiwalnych świadectw, obejmujących niemal cały XX wiek. To historią opowiedziana z bardzo różnych perspektyw przez ponad 4 tysiące Polaków.


 

Poczet.com
http://www.poczet.com/index.php

To jest fantastyczna strona, zwłaszcza że – robiona niekomercyjnie (sic!) przez pasjonata z dokładnością prawdziwego naukowca. Znajdziecie tu „kalendaryczne oraz tabelaryczne przedstawienie dziejów ziem polskich w latach 960-1795, w oparciu o osoby panujących.” Biogramy nie tylko władców zwierzchnich, ale i szeregu książąt dzielnicowych. Oprócz tego tabele, analizy źródeł, tablice genealogiczne, herby, mapy, dokumenty archiwalne. Wszystkie informacje są poparte solidną bibliografią. Design może nie jest super nowoczesny, ale w tym wypadku – serio – nie ma to znaczenia, bo ogrom wiedzy tu znajdziecie przeogromny. Polecam przejrzeć tabele – ciekawe zestawienia typu: „miejsca złożenia wnętrzności władców polskich i ich rodzin” czy „tragiczne zgony”.
Twórca – Michał Szuster – prowadzi też siostrzany portal http://foto.poczet.com/ gdzie znajdziecie fotografie miejsc historycznych: groby władców, piastowskie księstwa, grody i zamki, historyczne lokalizacje.


 

Portal Edukacyjny Historia: Poszukaj
http://historiaposzukaj.pl/

Portal internetowy, który ma pokazać, że historia to nie tylko daty i bitwy. I że historię można odkrywać na różne sposoby, stąd obok artykułów opisujących wydarzenia i postaci historyczne, znajdziecie odwołania do obiektów muzealnych, architektury, muzyki, filmu. Twórcy zachęcają do nauki historii przez zabawę umieszczając quizy i gify; a w zakładkach: obiekty i obrazy – są fajne teksty o dziełach sztuki związanych z historią regionu lub całego kraju.


 

Polskie Radio – Historia
https://www.polskieradio.pl/39,Historia

Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale Polskie Radio udostępnia na swoich stronach niewyobrażalne wręcz ilości materiałów – swoje archiwalne audycje najróżniejszej maści. W sekcji: Historia znajdziecie audycje, rozmowy czy wywiady, które dotyczą różnych wydarzeń historycznych. Materiały podzielone są na sekcje: Fakty,opinie, ciekawostki; Ludzie; Książki. Tak więc – słuchawki na uszy, bo warto! Trzeba tylko trochę pogrzebać 😉


 

Ciekawostki historyczne
https://ciekawostkihistoryczne.pl

Portal prowadzony przez wydawnictwo ZNAK. Cel – pokazać, że historia nie musi być nudna, tylko pełna wciągających anegdot czy opowieści. Z czytanych książek, prac naukowych i źródeł wyciągają najciekawsze, najbardziej zaskakujące informacje. Każdy nasz tekst ma maksymalnie 9000 znaków. Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy – w oparciu o fakty. Możemy wybrać opowieść wg epoki lub tematu. Jest też leksykon – zwarte informacje o królach polskich z odnośnikami do artykułów, w których dany władca się pojawia. Wrażliwców może drażnić trochę nachalna jednak reklama książek i wydawnictwa – od 2015 roku „Ciekawostki historyczne” to także marka książkowa.


 

Archiwa społeczne
https://archiwa.org/

Archiwa społeczne czyli takie, które tworzą „zwykli” ludzie, członkowie mniejszych lub większych społeczności. Powstają w efekcie oddolnej działalności obywatelskiej. Mają za zadanie ratować i chronić dziedzictwo kulturowe – pozyskując, zabezpieczając, opracowując i udostępniając materiały, które nie wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego (państwowy zasób archiwalny to – upraszczając – dokumenty wytwarzane przez instytucje państwowe) czyli znajdziecie tu – znowu trochę upraszczając – materiały/pamiątki/zdjęcia/druki z zasobów prywatnych, instytucji typu ngo, grup czy stowarzyszeń itp. Historia polski z punktu widzenia obywatela – tak bym to nazwała. Znajdziecie tu też bazę wszystkich polskich archiwów społecznych i archiwów polonijnych.


 

Dzieje.pl Portal Historyczny
http://dzieje.pl/

Portal prowadzony jest przez Muzeum Historii Polski oraz Polską Agencję Prasową, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To codzienny serwis historyczny, gdzie znajdziecie setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy. Warto zajrzeć do świetnych zakładek: rocznice, daty, postacie. Pod zakładką „daty” znajdziecie kalendarium dzienne – możecie sprawdzić, co się wydarzyło 13 września 2013 roku, ale i 13 września 1976 czy 13 wrześnie 1415.


 

Historia.org.pl
https://historia.org.pl/

Codziennie aktualizowany serwis, w którym znajdziecie treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. To jedno z największych i najbardziej wszechstronnych źródeł wiedzy o polskiej historii. Celem portalu jest dostarczanie bezpłatnej, wartościowej i rzetelnej wiedzy historycznej w sposób, który zaciekawi różnych odbiorców. Nawet takich, dla których historia kojarzy się wyłącznie z nudnym podręcznikiem. Znajdziecie tu historyczną wiedzę pogrupowaną w sekcje: wiadomości, artykuły, nauka, kultura, rekonstrukcja, publicystyka, recenzje, konkursy, blogi, forum.


 

Historykon
https://historykon.pl

Portal „Historykon.pl” powstał w czerwcu 2012 roku jako strona na portalu społecznościowym, której zadaniem było promowanie nauki, jaką jest historia. Ponieważ strona na FB cieszyła się i cieszy wciąż niesłabnącą popularnością (na dzień 21.02.2018 strona miała 71847 polubień!!!) twórcy postanowili powołać do życia portal „Historykon.pl”. Głównym celem portalu jest przybliżanie wydarzeń związanych z historią Polski oraz historią powszechną – ukazanie, że historia to piękna przygoda, a nie nudna. Znajdziecie tu: wydarzenia, publicystykę, artykuły, sarmatikon, rekonstrukcje, projekty, recenzje.


 

Histmag.org
https://histmag.org/

„Histmag.org” to najdłużej istniejący w Polsce serwis poświęcony szeroko rozumianej historii, założony 1 października 2001 roku. Pojawia się tu miesięcznie ponad sto artykułów, recenzji i newsów. Współpracuje z większością polskich wydawców książki historycznej, instytucjami kultury, mediami, uniwersytetami, związanymi z historią stowarzyszeniami i grupami rekonstrukcyjnymi. Na stronie artykuły wyszukujecie za pomocą bardzo wygodnej wyszukiwarki lub filtrując tagi, z czterech grup: rodzaj (m.in. artykuły, opinie, ciekawostki i rocznice, newsy, wydarzenia), tematyka (historia polityczna, historia społeczna, historia kultury, historia wojskowości itd.), czas (np. historia współczesna, 1945-1989, II wojna światowa), terytorialne (Polska, Warszawa, Kraków itd.).


 

Historycy.org
http://www.historycy.org

Największe i – o ciekawe (w dobie mediów społecznościowych ciągle mnie to dziwi) forum historyczne w polskim Internecie, cieszące się niesłabnącą popularnością i świetną opinią specjalistów już od 2003 roku.


 

PolskieDzieje.pl Historia Polski w Internecie
https://polskiedzieje.pl/

Wiele informacji na temat polskiej historii. Pokaźna liczba artykułów, poza którymi znajdziecie tu mapy historyczne, drzewa genealogiczne, prezentacje multimedialne, książki historyczne, dzieje miast.


 

Internetowy Polski Słownik Biograficzny
http://www.ipsb.nina.gov.pl/Home/

Potrzeba sylwetka postaci historycznej? Na tą stronę idźcie „jak w dym”, To internetowa wersja Polskiego Słownika Biograficznego wydawanego w Krakowie od roku 1935. Oprócz biogramów znajdziecie tu też materiały multimedialne pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Świetne, a mało znane narzędzie.

 

15 najlepszych portali o historii polski to kolejne moje zestawienie. Rankingi ciekawych stron zrobiłam już na tematy takie jak: film polski, teologia czy muzyka klasyczna. Wyszukuję to, co ciekawe i zbieram w jednym miejscu linki, żeby łatwiej było do informacji dotrzeć.

Jeśli szukasz źródeł na jakiś konkretny temat albo masz pomysł na kolejne zestawienie – koniecznie daj znać! Chętnie pomogę 🙂

 

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Mysle ze pomysl jest bardzo dobry.
Czesto wchodze na ta strone z najlepszymi blogami historycznymi.

Michał Bobczyk

Powyższe zestawienie jest naprawdę ciekawe. Znalazłem kilka portali, które z pewnością będę przeglądał nie tylko teraz ale i w przyszłości. W pełni zgadzam się z autorką, że sporo portali po pewnym czasie nie jest aktualizowanych, a przecież miały tak duży potencjał. Dlatego tym bardziej cieszę się, że podsumowałaś najciekawsze strony tego typu w jednym artykule. Każdy może zyskać dzięki zdobywaniu wiedzy o dawnych dziejach, bo przecież historia kołem się toczy 😉 Także bardzo dziękuję za to przydatne zestawienie.