Być detektywem czyli wyszukiwanie ludzi

Być detektywem czyli wyszukiwanie osób

Wyszukiwanie osób w sieci to nie „bułka z masłem”, choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego. Wiesz o tym na pewno, bo nie ma chyba internauty, który choć raz w życiu nie szukałby informacji o innej osobie w sieci. Poniżej znajdziesz garść podpowiedzi, dzięki którym wyszukiwanie osób w Internecie powinno sprawiać Ci mniej kłopotu.

Co zrobić w przypadku, gdy nie mamy kompletu informacji o jakieś osobie? Gdzie zajrzeć, jeśli ktoś konta w mediach społecznościowych w ogóle nie ma? Czy uda się stworzyć bazę specjalistów w jakiejś dziedzinie, gdy znamy tylko pojedyncze osoby lub w ogóle nikogo? Jak i gdzie szukać osób i sprawdzać ich kontakty? Jeśli czasem zadajesz sobie te pytania, to ten wpis jest dla Ciebie.
 

Od czego zacząć wyszukiwanie osób

Zanim zaczniesz szukać pamiętaj:

  • otwórz sobie dokument Word lub jakiś notatnik i zapisuj wszystko to, co znajdziesz w jednym miejscu. Na początku będziesz trafiał na pojedyncze informacje, ale szybko zobaczysz, że z tych pojedynczych bitów za chwilę robi się często niezła lista,
  • zbierz wszystko co już wiesz: adres, nazwisko, data urodzenia itd. itp.. Wyszukiwanie osób dobrze zacząć od zebrania tego, co już wiemy.
  • używaj tak dużo różnych źródeł, jak to tylko możliwe. Gromadzenie informacji poleca na zbieraniu ich z różnych miejsc – mało prawdopodobne, że znajdziesz wszystko w jednym punkcie. 

 

Najlepsze miejsca startowe
Wyszukiwarka

Oczywiście na pierwszy ogień (i pierwsze co przychodzi do głowy) to dobre, stare Google. Wcale nie napiszę, że to bez sensu, bo Google to potężne narzędzie, tyle, że gdy będziemy wpisywać „co popadnie” zgubimy się w wynikach, których wyszukiwarka pokaże nam 145809000 (albo i więcej;)). Tu pamiętaj o wyszukiwaniu zaawansowanym czyli albo korzystaj z operatorów, a jeśli ich nie znasz zaglądaj do dedykowanej wyszukiwaniu zaawansowanemu strony.
 

Wyszukiwarki osób

Jasne, są wyszukiwarki, które przeszukują strony i media społecznościowe pod kątem danych osobowych. Tyle, że pełno ich w Stanach Zjednoczonych, ale na polskim rynku bywa różnie… a w zasadzie biednie. Wyszukiwarki osób pojawiają się i znikają. Jedne działają lepiej, inne gorzej. Dzisiaj warto korzystać zwłaszcza z dwóch:
 
Yasni Polska – pochodzi z Niemiec, ale jest dostępna jej polska wersja językowa. Podaje dane w zakresach: zdjęcia, portale społecznościowe, kontakty w branży, zainteresowania, książki, muzyka, dokumenty do nazwiska, publikacje ogólne, wiadomości, artykuły i opinie. I – muszę przyznać – robi wrażenie. Moje imię i nazwisko nie jest popularne i może dlatego wyszukiwarka Yasni pokazała pełne spektrum mojego działania w Internecie! Nawet wyłapała mój udział w konkursie dawno temu 😉 Jedyna rzecz, która wkurza to reklamy… no ale nie można mieć wszystkiego 😉
 
Pipl wyłowi osobę w mediach społecznościowych różnej maści, nawet jak oficjalnie konto nazwane jest inaczej niż proste imię i nazwisko. Będzie kusiła obietnicą bardziej szczegółowych danych, więc uważajcie, gdy będziecie klikać w linki opatrzone hasłem „sponsored”.
 

Sieci społecznościowe

Społeczności – wiadomo – bazą kontaktów są:) Minus taki, że trzeba się do nich zalogować (tym samy stając się częścią przeogromnego zasobu). Przeglądaj wszystkie: Facebook, Google+, LinkedIn, Goldenline, Twitter, Instagram. Pamiętaj o sieciach dedykowanych określonym grupom „zawodowym” – piszę o nich poniżej.
 
LinkedIn oferuje wyszukiwanie zaawansowane – można zawężać wyszukiwanie używając określonych kryteriów tj. lokalizacja, uczelnia czy branża. Zawsze warto sprawdzać powiązania wyszukanych osób z innymi członkami społeczności oraz ich przynależność do różnych grup, które z kolei są kopalnią kolejnych kontaktów np. branżowych. Oprócz LinkedIn działają też inne serwisy, działające na podobnej zasadzie – pisałam o nich w poście Gdzie szukać profesjonalistów.
 

Profesjonaliści

Są takie miejsca w sieci, które dedykowane są w taki czy inny sposób jakiejś konkretniej dziedzinie lub obszarowi. Taką bazą może być lista pracowników w firmie lub instytucie naukowym, lista członków stowarzyszenia bądź fundacji.

Taką bazą będzie ta tworzona na portalu nauka-polska.pl Ludzie nauki obszerne źródło wiedzy o prowadzonych w Polsce badaniach, ludziach nauki, instytucjach naukowych oraz organizowanych w Polsce targach, wystawach i konferencjach. W bazie naukowców możemy znaleźć imię i nazwisko, stopnie i tytuły naukowe, czasem adres email (jeśli wyrażono na to zgodę), tytuły prac naukowych, pełnione funkcje, uprawiana dyscyplinę naukową… A portal ekonomia on-line, który gromadzi naukowe źródła ekonomiczne w Internecie, ma zakładkę Ludzie nauki, więc ekonomista to nie problem;)

Naukowcy mają też dedykowane specjalnie dla nich „społecznościówki” – np. ResearchGate  Użytkownicy tworzą prywatny profil, na którym mają możliwość opublikowania własnych prac naukowych, wykładów, referatów i artykułów. ResearchGate posiada także wiele funkcji charakterystycznych dla serwisów społecznościowych: możliwość wymiany wiadomości w sieci, utrzymywanie kontaktów z innymi użytkownikami na forach internetowych, tworzenie blogu oraz udział w wirtualnych grupach dyskusyjnych. 

Kto szuka – często znajduje. Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych? Lista osób posiadających uprawnienia budowlane? Rejestr agentów ubezpieczeniowych? Lista lekarzy posiadających uprawnienia? Te i inne branżowe ewidencje znajdziesz w sieci bez problemu.
 

Dane publiczne

Warto też zaglądać do danych rejestrowych firm i innych podmiotów gospodarczych. CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) czy KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) to kopalnia informacji o osobach.

Warto znać też portal mojepaństwo.pl – znajdziecie tam dział danych publicznych, w którym za pomocą wyszukiwarki może: znaleźć informacje i sprawozdania wielu podmiotów, w tym raporty organizacji pożytku publicznego, dowiedzieć się kim są czołowi członkowie tych organizacji i z jakimi jeszcze strukturami są powiązani. Dane prezentowane są w graficznej formie z wykorzystaniem m.in. grafów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa Stachula

Witam chciałabym się dowiedzieć coś na temat takiej osoby jak Claudio Enrico mieszkającego w Malezji kim jest i co robi