Jak szukać blogów

Jak szukać blogów – 7 udanych patentów

Każdy ma swoje ulubione blogi. Ale nie ma co się oszukiwać, nawet twoi ulubieńcy przestają być aktualizowani, bywa że ci się nudzą, albo w końcu masz potrzebę poczytania kogoś nowego. Wtedy szukasz czegoś nowego. Ale jak szukać blogów, które będziesz chciał czytać? Jak odszukać perełki, które ci się spodobają? Jak znaleźć fajne treści w morzu innych fajnych treści.

Jak szukać blogów? Oto 7 udanych patentów
 1. Wyszukaj hasło w wyszukiwarce
  Pierwsze kroki kierujmy do wyszukiwarki – wiadomo. Wpisując słowa kluczowe, które określają szukany przez nas temat, uzyskamy adresy kilku, kilkunastu, jak nie kilkuset adresów blogowych. Trzeba tu tylko pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza – pomagaj sobie operatorami! Szukając dokładnego sformułowania użyj znaku „”, a gdy zależy Ci na słowach w tytule wykorzystaj operator allintitle:. Jak nie pamiętasz operatorów, wejdź na stronę wyszukiwania zaawansowanego, tam wszystko wyszukiwarka „zrobi za ciebie”;) Druga sprawa, to taka, że sprawdzaj dokładnie kiedy znaleziony blog był ostatnio aktualizowany. Google potrafi tu podrzucić prawdziwe blogowe „martwe dusze”.
 2. Wyszukaj podobne strony
  Tu znowu z pomocą przychodzi operator. W wyszukiwarce Google wpisz related: – czyli inaczej „szukaj podobnych”. W ten sposób wyszukasz blogi, które dotyczą podobnej tematyki i poruszają podobne problemy do tych, które występują na wskazanej przez ciebie do porównania stronie.
 3. Znajdź katalog blogów lub agregator
  Wydaje się, że dzisiaj nikt nie robi katalogów – nic bardziej mylnego. Co prawda to rzadkie, ale są miejsca, w których można w blogach buszować. Katalogi czy agregatory bywają robione przez pasjonatów, którzy sami, niejako „na piechotę”, tworzą listę linków do miejsc/blogów w sieci, które ulubionego tematu dotyczą. Dlatego zwykle to miejsca, w których znajdziecie blogi na jeden konkretny temat. Tak działa np. agregator blogów przyrodnicznych czy lista polskich blogów naukowych, o której już kiedyś pisałam.
  Są też profesjonalnie tworzone miejsca typu: Zblogowani; Bloglovin; Durszlak.
 4. Sprawdź co polecają inni
  Każdy bloger, portal czy strona internetowa ma gdzieś co najmniej jeden artykuł z cyklu: polecane linki, rankingi najlepszych, raporty o… czyli tzw. posty polecające. Zaglądajcie tam, bo to zwykle kopalnia mało popularnych, a cennych miejsc w sieci.
  Warto też raz w roku patrzeć na wyniki akcji Share Week, którą organizuje Andrzej Tucholski. Akcja polega na tym, że blogerzy polecają blogerów – oprócz takich blogów, które wszyscy znajdą ;), ja zawsze też odkrywam zupełnie nowe, wartościowe miejsca.
  Co poza tym? Komentarze do postów! Komentować może każdy, oczywiście, też ten, co bloga nie prowadzi; ale blogerzy w blogosferze są wyjątkowo aktywni, więc tu zawsze przy większości komentarzy znajdziesz info i linki do blogów komentujących.
  Sprawdź też jakie profile na FB śledzi Twój ulubiony bloger. Kogo obserwuje na Insta. Może na blogu ma sekcję Blogroll (czyli: polecane blogi umieszczone na bocznym pasku).
 5. Szukaj w czytnikach RSS
  Czytniki RSS i agregatory treści zwykle na podstawie polubień podpowiadają ci inne, podobne tematycznie blogi. Warto czasem zajrzeć w te podpowiedzi, można tak odkryć prawdziwą perełkę.
 6. Szukaj haseł na Pinterest
  Na Pinterest bardzo dobrze działa wyszukiwarka. Wystarczy wpisać słowo/słowa kluczowe. Większość zdjęć, które znajdziecie, prowadzą do blogów właśnie:)
 7. Sprawdź grupy na FB/Zrzeszenia/Inicjtywy blogerów
  Gdy poszukasz dokładniej, okaże się, że na FB grup blogowych jest od groma. Od „Biznes, blogowanie i marketing dla kobiet” po „Grupę wzajemnej promocji dla blogerów” czy „Warszawskich blogerów kulinarnych”. Można przeglądać kto w danej grupie jest, ale zwykle przynajmniej raz w tygodniu jest dzień, kiedy członkowie dzielą się nowymi wpisami, więc tu wystarczy tylko czytać komentarze do posta.

Teraz już wiesz jak szukać blogów;) Te podpowiedzi na pewno ci pomogą. W poszukiwaniach trzeba być trochę upartym i… czujnym! Bo – przynajmniej ja tak mam – często najfajniejsze blogi odkrywa się zupełnym przypadkiem. A wszystko to, na co wpadniecie „przy okazji” koniecznie od razu zapisujcie i tagujcie, żeby nie zginęło ponownie w odmętach przeglądarkowych zakładek;)

Następnym razem podpowiem, jak zaleźć bloga na bloggerze i na Tumblr. Chcesz?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sfera managera

Super artykuł, bardzo merytoryczny – ekstra 🙂