gdzie znaleźć dobrą sztukę w internecie

Powieś sobie obraz czyli gdzie znaleźć dobrą sztukę w internecie

W czerwcu przypada 180 rocznica urodzin Jana Matejki. Tak, wiem, wszyscy znają „Bitwę pod Grunwaldem” i właśnie sobie pomyślałeś: „ale nuda”;) Ale rocznica to tylko pretekst… a właściwie punkt wyjścia, bo czy wiesz gdzie znaleźć dobrą sztukę w internecie? Jak wyszukiwać obrazy mistrzów malarzy? Gdzie szukać plików w dużych rozdzielczościach? Gdzie znaleźć obrazy za darmo? Czy te obrazy można sobie wydrukować? Oczywiście są strony, które oferują wydruki i reprodukcje, ale co zrobić, gdy nie mam w ofercie obrazu, który chciałbyś powiesić na ścianie? Oto garść podpowiedzi: gdzie, co i jak.

 

Wyszukiwanie obrazów w wyszukiwarce Google

Wyszukiwarka Google – oczywiście to dobry pomysł. Jeśli masz na myśli konkretne dzieło bądź malarza możesz spróbować wyszukiwania grafiki w Google. Nie rozpędzaj się z wpisywaniem tytułu po polsku – próbuj wpisać tytuł w języku oryginalnym. I pamiętaj o zawężaniu wyszukiwania.

Pod oknem wyszukiwarki odnajdź: narzędzia, a potem: rozmiar. Możesz określić, jaką wielkość obrazu chcesz znaleźć. W przypadku wydruków potrzebujemy dużych rozdzielczości, więc warto zawęzić wyszukiwanie i zaoszczędzić sobie czasu otwierając pliki typu 400×300 (czyli małe, maluśkie, z których nikt Ci nic nie wydrukuje).

 

Jak znaleźć obraz w Google
 

Obrazy w muzeach i bibliotekach cyfrowych

Tutaj można naprawdę poszaleć. Każdy z Was był choć raz w muzeum i jest sobie w stanie wyobrazić, co w zasobach takich instytucji się znajduje. Im większe muzeum, tym większe i starsze zasoby. Chyba wszystkie muzea mają już swoje cyfrowe odsłony, czasem mniej, czasem bardziej schowane na stronie głównej. Warto jednak wypatrzeć link do zasobów cyfrowych, bo znajdziecie tam zdjęcia obrazów w dużych rozdzielczościach.

Ja radziłabym na początku sprawdzić, gdzie przede wszystkim są przechowywane dzieła ulubionego/poszukiwanego artysty. Może jest muzeum jego imienia? Czy jest muzeum narodowe kraju, w którym się urodził? Może istnieje jakaś fundacja dbająca o jego artystyczną spuściznę? Często to w takich miejscach najłatwiej i najszybciej znajdziecie bogatą kolekcję obrazów/grafik/zdjęć. Jeśli nic takiego nie ma, albo nie chcecie w ten sposób szukać, albo po prostu chcecie przejrzeć „co wam w oko wpadnie” – szukajcie w różnych muzeach, albo miejscach, które umożliwiają przeszukiwanie wielu miejsc jednocześnie. Możecie zacząć od kolekcji Europeany, albo The Metropolitan Museum of Art, albo  Web Gallery of Art  – tu możliwości jest naprawdę nieskończenie wiele.

Proszę, tu Museo del Prado. Poniżej mój ukochany El Greco – widzicie tę ikonkę ułatwiającą „ściąganie”? 

 

Jak znaleźć obraz w internecie

 

Z takich plików co prawda fototapety na całą ścianę nie wydrukujecie, ale do druku w formacie A6-A5 będą się nadawać.

 

Czy ściąganie obrazu z sieci jest legalne?

Wszystkie te obrazy możesz legalnie ściągnąć sobie na komputer i wydrukować. I powiesić na ścianie. No, może prawie wszystkie. Pamiętać musisz o tym, że o wygaśnięciu ochrony dzieła decyduje upływ czasu. W prawie polskim jest to obecnie 70 lat licząc od śmierci twórcy. Tak więc do dzieł Picassa prawa autorskie (majątkowe) ciągle obowiązują, ale już do Rembrandta albo Matejki czy Canaletta już nie:)

 

Gdzie znaleźć dobrą sztukę w internecie?

Nie byłbym sobą gdybym jeszcze nie dodała, że gdy szukacie konkretnego obrazu/dzieła jest łatwiej. Trudniej, gdy chcecie przejrzeć większą liczbę obrazów danego malarza. Zwykle jest tak, że różne dzieła są w różnych muzeach/bibliotekach/fundacjach, więc trzeba przeglądać różne portale czy strony. Pisałam już o tym wyżej. W przypadku Matejki będzie łatwiej, bo wiadomo, że to Polak, więc raczej skupimy się na polskich źródłach. Chwila w Google i wiemy, że:

Jest Dom Jana Matejki, które prowadzi Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum na wersję cyfrową!

Jest Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie znajdziecie pokaźną kolekcje dzieł mistrza oczywiście dostępną też w sieci!

Są – jak zwykle – świetne strony robione przez pasjonatów. Layoutem i grafiką raczej odstraszają, ale nie dajcie się zwieść – bardzo często są MEGA od strony merytorycznej! To bywają naprawdę kompetentne i wiarygodne źródła informacji, jak np. Pinakoteka Zaścianek

I pamiętajcie o portalach, które w ogóle poświęcone są sztuce. Tam wielkich rozdzielczości nie znajdziecie, ale jeśli szukacie informacji/danych/biografii to warto do nich zaglądać. Bo tylko popatrzcie na stronę Niezła Sztuka – timeline życia i twórczości Jana Matejki – daty, zdjęcia i notki czyli jasno, klarownie i z sensem, bez przynudzania encyklopedycznego.

 

A gdzie są obrazy twojego ulubionego artysty, wiesz?

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir

Do tej pory nie ma pliku wysokiej rozdzielczości Ekstazy el Greca w Siedlcach