Jak efektywnie szukać informacji

Jak efektywnie szukać informacji – 8 zasad, które musisz znać

Jednym ze zdań najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki jest pytanie: „Jak efektywnie szukać informacji w internecie?”, „jak efektywnie szukać w Google?”. Bo mimo tego, że większość internautów twierdzi, że nie ma żadnych problemów z wyszukiwaniem informacji, to znalezienie dobrej, wiarygodnej i sprawdzonej informacji bywa naprawdę trudne. I jestem pewna, że albo już miałeś choć raz kłopot ze znalezieniem czegoś – choć nie chcesz się do tego przyznać, albo wkrótce będziesz miał 😉 Dlatego dziś podpowiadam 8 zasad efektywnego wyszukiwania.
 

Jak efektywnie szukać informacji?

 

1. Szukaj innych opcji

Jedna rzecz może być opisana na wiele sposobów; wiele pojęć może oznaczać to samo; jeden termin może być opisany dokładne albo „po łebkach”.  Specjalista używa języka dziedzinowego czyli bogatego w słowa specjalistyczne, amator bądź hobbysta może sięgać po sformułowania potoczne. Wszystko to sprawia, że gdy szukasz informacji musisz mieć z tyłu głowy myśl następującą: „jak inaczej można jeszcze opisać to, czego szukam”. Spróbuj temat/zagadnienie, którego szukasz, opisać w inny sposób -> szukaj synonimów, terminów powiązanych, wyrazów bliskoznacznych.

Popatrz ile wyrazów słownik synonimów podaje do słowa „ból”:

  1. bolesność, boleści, obolałość, dolegliwość, rwanie, kłucie, darcie, łamanie, łupanie, pieczenie, szczypanie, palenie, gniecenie, ucisk
  2. boleść , smutek , zmartwienie , strapienie , żal , żałość , cierpienie , (czarna) rozpacz , krzyż , czarna melancholia

2. Miej otwarty umysł

Punkt drugi wiąże się z pierwszym, bo podczas korzystania z wyszukiwarki powinieneś nie tylko szukać, ale uczyć się też. Czytaj uważnie, wyłapuj terminy, zwracaj uwagę na nowe słowa, które mogą pomóc ci w kwerendzie. Bądź gotowy na poznawanie terminów, których dotąd nie znałeś i na wykorzystywanie ich podczas wyszukiwania.

3. Porównuj źródła

Zawsze warto sprawdzać czy informacja, którą znalazłeś na jednym portalu, jest podana w takim samym kształcie na innej stronie www. Dzisiaj, w epoce fake news, gdy tak dużo mówi się o dezinformacji i manipulacji, to tobie samemu powinno zależeć na tym, by nie dać się oszukać. Wyłapuj różnie między źródłami, inaczej podane fakty, rozbieżności. Bądź wyczulony na to, na jakich odbiorców nastawiony jest portal, by mieć pewność, że nikt faktów nie zinterpretował „pod siebie”.

4. Idź po nitce do kłębka

Nie od razu Kraków zbudowano! Gdy szukasz materiałów do pracy licencjackiej albo magisterskiej; przygotowujesz prezentację do szkoły; szukasz bibliografii do pracy zaliczeniowej nastaw się raczej, że nie odnajdziesz wszystkiego od razu. Nie bój się wieloetapowości. Zbieraj różne fragmenty informacji w różnych miejscach i sklejaj je w całość. Planuj kolejne kroki, bo tylko krok po kroku osiągniesz sukces.

5. Nie bój się zaczynać od szczegółów

W sieci znajdziesz wiele artykułów bardzo ogólnych, opisowych, podejmujących temat fragmentarycznie, albo tylko udających, że dotyczą jakiegoś konkretu. Żeby nie marnować czasu na czytanie ogólnych informacji, które wcale do celu nie przybliżają, warto czasem rozpocząć szukanie od małych fragmentów wiedzy – części całości, dokładnie opisanych szczegółów bądź pojedynczych zagadnień. Składając potem te precyzyjnie opisane przez kogoś fragmenty wiedzy, odkryjesz całość zagadnienia.

6. Gdy potrzeba – uogólniaj

Może zdarzyć się tak, że sytuacja będzie odwrotna, od wyżej opisanej. Szukając bardzo szczegółowego zagadnienia, wysoce wyspecjalizowanego tematu, wąskiej dziedziny nic nie będziesz mógł znaleźć. Wtedy rozszerz temat i popatrz na niego „z góry”. Może jest częścią jakiegoś większego zagadnienia, elementem większej całości, łączy się z innymi kwestiami dotyczącymi jakiejś sprawy. Znajdź źródła, które nie dotyczą tylko tego konkretnego zagadnienia, ale omawiają np. cały dział nauki. Poszukaj np. nie strony omawiającej Układ Słoneczny, ale tej, która dotyczy astrofizyki; nie możesz nic znaleźć o fotosyntezie? – poszukaj portalu dotyczącego botaniki itd. Spróbuj po prostu wykorzystać szersze źródło, żeby rozwiązać wąski problem.

7. Jeśli znasz źródło, pomiń Google

Czasem szybciej znajdziesz informację, gdy zamiast korzystać z Google, przejdziesz do serwisu, który dotyczy konkretnego, poszukiwanego przez ciebie zagadnienia. Pomyśl, może wcale nie potrzebujesz Google, bo istnieje strona, która ma dane, których szukasz. Zwłaszcza, jeśli szukasz danych źródłowych, warto rozpocząć kwerendę od wyszukania takich miejsc, które przechowują informacje danego typu, a nie od wyszukiwania samej informacji – większa szansa, że znajdziesz surowe dane, a nieprzetworzone, zinterpretowane i wyselekcjonowane przez kogoś innego materiały. Np. po dane statystyczne warto od razu sięgnąć do GUS-u (Główny Urząd Statystyczny) albo EUROSTAT-u (Europejski Urząd Statystyczny).

8. Sprawdź poprawność założeń

Szukasz, szukasz i szukasz… i nic. A może gdzieś po prostu wkradł się błąd? Może źle zapamiętałeś termin, nie zrozumiałeś nazwy, zapomniałeś o ważnej definicji? Może tylko wydaje ci się, że sprawa przedstawia się tak, jak ją opisujesz. Sprawdź czy coś, w co wierzysz lub co wiesz, jest nadal prawdą.

4.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments