Co Google o mnie wie

Każdy korzysta z Google. Gdzieś z tyłu głowy na pewno wiesz, że to potentat i świetna firma, która zdominowała rynek wyszukiwarek. A czy wiesz, co sprawia, że gdy wpiszesz zapytanie do Google otrzymujesz odpowiedzi dopasowane do swoich potrzeb?

Usługi Google

Google oprócz wyszukiwarki oferuje nam wiele: możliwość zapisywania dokumentów, tworzenia prezentacji, edycji zdjęć, sprawdzania map, wyszukiwania książek i artykułów naukowych, sprawdzania trendów, zarabiania na reklamach i wiele innych. Zastanawiałeś się kiedyś, ile usług to Google? Popatrz na obrazek niżej – sam przyznasz, że sporo tego.

usługi google

Co zapisuje Google?

Google chce byś otrzymywał lepsze wyniki wyszukiwania i podpowiedzi. Chce przyspieszyć wyszukiwanie, prezentować lepsze rekomendacje i personalizować Mapy, wyszukiwarkę i inne usługi Google pod kątem Twoich potrzeb i zainteresowań. Dlatego optymalizuje (dopasowuje) wyniki wyszukiwania na podstawie zebranych danych o użytkowniku. Stąd te dane? To Twoje wyszukiwania (informacje na temat przeglądania internetu) i inne aktywności w usługach Google, zapisywane na Twoim koncie.

Co dokładnie się zapisuje? Otóż:

 • Strony i aplikacje, których używasz
 • Twoją aktywność na stronach i w aplikacjach korzystających z usług Google
 • Historię przeglądania
 • wyszukiwanie i inne czynności, które wykonujesz w usługach Google, np. w mapach
 • Twoja lokalizacja, język, adres IP oraz informacja, czy używasz przeglądarki czy aplikacji
 • kilknięte reklamy lub rzeczy, które kupujesz na stronie reklamodawcy
 • dane z Twojego urządzenia, tj. ostatnio wyszukiwane aplikacje lub kontakty
 • Włączając Aktywność związaną z głosem i dźwiękiem, pozwalasz Google na zapisywanie także nagrań Twojego głosu i innych dźwięków

Aktywności zapisują się nawet wtedy, gdy jesteś offline; nie musisz być też wcale zalogowany – wyniki wyszukiwania i reklamy mogą na przykład być dostosowywane na podstawie wyników, które klikasz (w tym linków do aplikacji).

Jak działa autouzupełnianie i podpowiedzi?

Wyniki wyszukiwania w największym stopniu zależą od lokalizacji użytkownika i poprzednich zadawanych przez niego pytań. Google zapisuje miejsca, które odwiedzasz, mając przy sobie swoje urządzenie, nawet gdy nie korzystasz z konkretnej usługi Google. Dzięki temu wyświetlają Ci się spersonalizowane mapy i rekomendacje związane z odwiedzonymi miejscami.  Gdy rozpoczynasz wyszukiwanie Google z reguły pokazuje Ci podpowiedzi (autouzupełnianie), które powstają na podstawie:

 • wpisanych przez Ciebie słów, których szukasz
 • Twoich trafnych wyników wyszukiwania z przeszłości (jeśli jesteś zaogowany na koncie Google i masz włączoną opcję „Aktywność w internecie i aplikacjach).
 • Zapytań wpisywanych przez innych użytkowników, które zyskują popularność.

Jak podaje Google:

„Podpowiedzi w wyszukiwarce są generowane automatycznie przez algorytm, bez udziału człowieka. Ten algorytm:

 • Bazuje na kilku czynnikach, np. jak często użytkownicy wyszukiwali dane hasło w przeszłości.
 • Ma pokazać zakres informacji dostępnych w internecie. Możesz otrzymywać podpowiedzi związane z wieloma popularnymi tematami.”
Jak włączyć prywatność

Aktywności w interecie i aplikacjach wszyscy mamy domyślnie włączoną. Oczywiście możesz w każdym momencie usunąć wcześniejsze wyszukiwania i aktywności lub wyłączyć Aktywność w internecie i aplikacjach. Aby wyłączyć dostosowywanie wyników wyszukiwania, skorzystaj z prywatnego wyszukiwania i przeglądania. A swoją historię wyszukiwania i przeglądania możesz sprawdzić i usunąć na stronie Moja aktywność -> https://myactivity.google.com/myactivity

A może wolisz przypomnieć sobie, co wyszukiwałeś na Youtube? -> https://www.youtube.com/feed/history/search_history

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments