narzędzia do notatek

Zrób sobie porządek – 6 niezastąpionych narzędzi do robienia notatek

Zrób sobie porządek – na pewno przynajmniej raz w roku wygłaszasz to zdanie do siebie. Porządek w świecie cyfrowym – rzecz oczywista – bo bałagan gdzie indziej dzisiaj nas nie interesuje 😉 Gdzie zapisujesz swoje myśli, pomysły? Gdzie notujesz tytuły książek czy filmów, które chcesz przeczytać i obejrzeć? Gdzie gromadzisz bibliografię i notatki do magisterki? Pamięć przecież jest ulotna, więc każdy z nas zapisuje sobie takie rzeczy.

Ale prządek dobrze mieć nie tylko w prywatnych zapiskach, a też w zawodowych projektach. Infobroker, gdy robi research lub kwerendę, szuka informacji w różnych miejscach i otrzymuje je w rozmaitych formatach. Do tego wyszukiwanie informacji zwykle rozciąga się w czasie, a na sam koniec trzeba wszystko jeszcze raz porządnie przejrzeć, opisać, wyselekcjonować… Jak to wszystko uporządkować i zapisać, żeby nie tylko uniknąć bałaganu, ale też nie robić pracy podwójnie i wiedzieć co gdzie się ma? Narzędzia do organizowania notatek są tu niezastąpione.

Oczywiście technologia wychodzi nam naprzeciw i oferuje mnóstwo narzędzi, w których można zapisać dosłownie wszystko. Aplikacje do notowania to cyfrowe odpowiedniki notatników, ale ponieważ są cyfrowe, więc – wiadomo – oferują znaczenie więcej, niż wersja papierowa (a przynajmniej powinny i tylko o takich Ci tu napiszę). Jakie są tego plusy? Po pierwsze masz notatki w chmurze, zsynchronizowane i dostępne na wielu typach urządzeń, co znacząco zwiększa komfort pracy oraz jej efektywność. Tak długo, jak masz internet, tak długo masz notatki. Po drugie  – mają wyszukiwarkę i opcję porządkowania zapisków w kategorie oraz tagowania, więc bez problemu odnajdziesz każdy zapisek, nawet ten, zanotowany dawno temu. Po trzecie – i najlepsze – twój notatnik to nie tylko zapiski, ale także wiele innych formatów – w jednym miejscu trzymasz teksty, dokumenty, obrazy, pomysły, fragmenty książek, notatki, zdjęcia, nagrania video, linki, fragmenty stron internetowych.

Oto 6 narzędzi do organizowania notatek. Wybierz jedno, przetestuj i zrób sobie porządek 😉

Evernote

(Android, iOS, macOS, web, Windows)
http://evernote.com/
Cena: darmowe (wersja podstawowa); od 11 zł miesięcznie wersja premium

 

OneNote

(Android, iOS, macOS, web, Windows)
https://www.onenote.com/
Cena: darmowe (aplikacja); dostępne też w subskrypcji w ramach usługi Office 365

 

Bear Notes

(iOS, macOS)
https://bear.app/
Cena: darmowe (wersja podstawowa); od 1,49$ miesięcznie wersja premium

 

Zoho Notebook

(Android, iOS, macOS, web, Windows)
https://www.zoho.com/notebook/
Cena: darmowe

 

Milanote

(web)
https://www.milanote.com/
Cena: darmowe (wersja podstawowa); od 119.88$ rocznie wersja premium

 

Notion

(Android, iOS, Linux, Mac, Windows)
https://www.notion.so/
Cena: darmowe (wersja podstawowa); od 4$ miesięcznie wersja premium

 

A Wy gdzie notujecie? Tylko nie piszcie, że w pliku Word 😉

 

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments