Co znajdziesz w Deep web – 20 źródeł, których nie znasz

  • źródła

O tym, co to jest deep web już ci pisałam. Wiesz już, że zasoby sieci, które w głębokim internecie się znajdują nie są ani zakazane, ani zabronione, ani tym bardziej zamknięte przed użytkownikami sieci. Problem tkwi w tym, że trzeba o nich wiedzieć – tak po prostu; wiedzieć, że istnieją i gdy przychodzi potrzeba, korzystać z ich zasobów od razu, wpisując konkretny adres w okno przeglądarki (omijając wyszukiwarkę i oszczędzając w ten sposób czas).

Poniżej znajdziesz listę 20 źródeł, które do deep web należą. Szybko się zorientujesz, że są tu bardzo różne źródła, także takie, które – wbrew tytułowi  – znasz na pewno, ale nigdy byś nie pomyślał, że gdy z nich korzystasz, sięgasz do deep web’u. Oczywiście portali, stron i baz jest całe mnóstwo. Ja wybrałam dziś tylko 20 portali i starałam się, żeby dotyczyły bardzo różnych dziedzin po to, żebyś zobaczył, jakie spektrum te zasoby mogą obejmować. Strony uszeregowane są alfabetycznie, nie ma tu żadnej gradacji.

1. Antykwarioosz http://www.antykwarioosz.pl/

To wyszukiwarka stworzona przez Michała Stanka, który chciał ułatwić sobie pracę. A ponieważ okazała się dobrym pomysłem, to się z innymi nią podzielił. Wyszukiwarka przeszukuje strony polskich antykwariatów (obecnie 77 sklepów). Ja nie raz już z niej korzystałam i dzięki jej wynikom nabyłam książki, których nigdzie indziej nie było. Tak, wiem, jest OLX i Allegro, ale serio – bywają takie tytuły, które tylko w antykwariatach znajdziecie.

2. Baza Ludzie Nauki http://www.nauka-polska.opi.org.pl

Jak sama nazwa wskazuje, to baza wszystkich naukowców, którzy ku chwale naszej ojczyzny działają: Polacy posiadający co najmniej stopień doktora, polscy uczeni za granicą i obcokrajowcy pracujący w polskich placówkach naukowych i badawczo-rozwojowych oraz będący członkami PAN i PAU, a także promotorami i recenzentami polskich prac badawczych. Znajdziecie tu informacje o tym, czym się naukowiec zajmuje, co publikuje, gdzie pracuje, jakie ma tytuły i… jak się z nim kontaktować (są np. adresy email).

3. Behance https://www.behance.net/

Behance znajdą pewnie wszyscy twórcy-plastycy, grafiki, fotograficy. To platforma internetowa, na której kreatywni profesjonaliści mogą prezentować swoją pracę oraz odkrywać twórczość innych użytkowników. To zaiste kopalnia wartościowych i mega profesjonalnych materiałów, choć objętych prawami autorskimi (uwaga z kopiowaniem i ściąganiem!).

4. Biblioteka Polskiej Piosenki https://bibliotekapiosenki.pl

Ciekawe czy ktoś z Was wiedział, że istnieje coś takiego, jak Biblioteka Polskiej Piosenki. Zakres gromadzonych danych obejmuje utwory regionalne, tradycyjne piosenki związane z polskimi obrzędami, wielkie przeboje twórców XX-wiecznych i współczesne hity. Gromadzi dane o twórcach, dziełach, wykonaniach, dyskografie, teksty piosenek z melodiami do przesłuchania, ciekawostki o genezie utworów oraz anegdoty o autorach i dużo więcej. Oprócz tego mają Śpiewnik Polaka czyli utwory, teksty, nuty, podkłady udostępnione z myślą o bezpłatnym wykorzystaniu przy okazji lekcji historii, akademii lub innych rocznicowych uroczystości. Można korzystać bez ograniczeń i nieodpłatnie.

5. Directory of Open Access Journals https://doaj.org/

To serwis, który indeksuje największy zbiór czasopism recenzowanych, publikowanych przez różne wydawnictwa uczelniane i towarzystwa naukowe (w tym z zakresu nauk technicznych i ścisłych), dostępnych dla użytkowników na wolnych licencjach. Serwis zapewnia dostęp do pełnych tekstów i umożliwia przeglądanie tytułów czasopism wg dziedzin, szukanie tytułów czasopism w indeksie alfabetycznym i wyszukiwanie artykułów według słów kluczowych.

6. Encyklopedia Teatru Polskiego http://www.encyklopediateatru.pl/

Dla pasjonatów teatru i wszystkich, którzy szukają wiedzy nt. tej dziedziny. „Encyklopedia obejmuje hasła przedmiotowe dotyczące zjawisk i terminów teatralnych, hasła osobowe, czyli rozwijany i uzupełniany leksykon osób związanych z życiem teatralnym, rejestr premier na polskich scenach dramatycznych, muzycznych, lalkowych oraz wybranych teatrów nieinstytucjonalnych, kalendarium wydarzeń ukazujących historię polskiego teatru na osi czasu w kontekście historii teatru na świecie oraz bazy danych gromadzące informacje dotyczące historii teatrów i zespołów, Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia, architektury teatralnej, scenografii, krytyki etc.”

7. Federacja Bibliotek Cyfrowych https://fbc.pionier.net.pl/

Tu znajdziecie zbiory polskich instytucji kultury i nauki: bibliotek, muzeów czy archiwów – wszystkie oczywiście on-line. Baza liczy ponad 6,5 miliona obiektów! Dzięki wyszukiwarce przeszukujecie zasoby wszystkich 139 instytucji, które należą do federacji.

8. Film Polski – internetowa baza filmu polskiego. http://www.filmpolski.pl/

To jest mega! Tu znajdziecie WSZYSTKO o polskim filmie. Serwis tworzy Szkoła Filmowa w Łodzi i to jest prawdziwa KOPALNIA wiedzy o tym, co było, jest i będzie w polskim kinie. Szukacie filmów, w których grał Maciej Musiał? Nie pamiętacie ile filmów wyreżyserował Bogusław Linda? Kto grał w filmie „Nie lubię poniedziałków”? Wszystko tu znajdziecie. Oprócz tego kalendarium, informacje o ostatnich i planowanych premierach, urodzinach i pożegnaniach aktorów, obszerne biogramy, listy artykułów o filmach w polskiej prasie. A wszystko to łatwo wyszukiwalne, świetnie ułożone i połączone wewnętrzną siecią hiperlinków. Poza tym jest dział Filmoteka, w którym możecie obejrzeć za free ponad 140 krótkometrażowych dokumentów mi.ni. Marcela Łozińskiego, Agnieszki Osieckiej, Mariusza Trelińskiego, Doroty Kędzierzawskiej i wielu innych. O innych bazach dotyczących polskiego kina już kiedyś pisałam.

9. Getto warszawskie http://warszawa.getto.pl

To ogólnodostępny zbiór informacji z dziejów getta warszawskiego i jego mieszkańców. Powstaje na podstawie źródeł archiwalnych i danych bibliograficznych. Znajdziecie tu informacje w takich sekcjach jak: kalendarium, miejsca, ludzie, wydarzenia, źródła, plan getta. Całą bazę przygotowuje Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

10. Internet Archive – https://archive.org/

Portal udostępnia na swoim stronach ogromne kolekcje zdigitalizowanych materiałów, w skład których wchodzą: strony internetowe (to tu możesz sprawdzić archiwalną wersję strony internetowej, był już post o tym), oprogramowanie i gry komputerowe, muzyka, filmy, spektakle teatralne, audiobooki, grafiki i wiele innych materiałów.

11. Moje Państwo.pl https://mojepanstwo.pl

„MojePanstwo.pl jest zestawem aplikacji, dzięki którym można kontrolować i wpływać na działania państwa. Portal zapewnia szybki i darmowy dostęp do wszystkich aktów prawnych i orzeczeń. Dzięki niemu można również kontrolować finanse każdej gminy oraz sprawdzać powiązania między organizacjami.” Szukać możecie bardzo szczegółowo, ale i dość ogólnie. Gdy wpiszecie np. hasło sport pojawią się wyniki w sekcjach tj.: prawo, bank danych lokalnych, dane publiczne, sejsmometr, NGO, Media, Kto tu rządzi. Dzięki temu dowiecie się np. nad jakimi ustawami dotyczącymi sportu pracuje Sejm, czy powstał nowy raport dotyczący orlików, jakie statystyki i mapy są dostępne, poznacie najnowsze projekty dotyczące sportu, które prowadzą organizacje pozarządowe itp. itd.

12. Musopen https://musopen.org

Projekt, dzięki któremu macie dostęp do muzyki klasycznej za darmo. Nagrania, nuty, materiały edukacyjne do nauki gry na instrumentach, radio – wszystko w wolnym dostępie (opis projektu znajdziecie tu). Stąd muzykę klasyczną możesz bezpłatnie i legalnie ściągnąć na swój komputer, wykorzystać na swojej stronie internetowej, użyć jako ścieżki dźwiękowej do własnego filmu, remiksować, przetwarzać, powielać. Prawdziwa magia!

13. Ninateka  https://ninateka.pl/

Portal, na którym znajdziecie ponad 6000 filmów i audycji bez reklam, w 98% dostępnych bezpłatnie (dostęp nie wymaga nawet logowania). Co tu jest: bajki dla dzieci, spektakle teatralne (np. „Rewizor” z Jerzym Stuhrem czy „Damy i huzary” wyreżyserowane przez Krystynę Jandę), opery, koncerty, filmy fabularne (np. „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy albo „Dług” Krzysztofa Krauze), dokumentalne i krótkometrażówki.

14. OAIster – catalog of open access resources https://oaister.worldcat.org/

Wyszukiwarka przeszukująca zasoby cyfrowe dostępne na wolnych licencjach. Obecnie obejmuje ponad 50 milionów rekordów od 2000 instytucji członkowskich (m. in. repozytoriów akademickich). Wyszukuje zdygitalizowane książki, rękopisy, prace magisterskie i doktorskie, dane statystyczne, materiały multimedialne.

15. Otwarte dane https://dane.gov.pl

Jeśli szukasz danych, to warto sprawdzić też to, co udostępniają instytucje publiczne. Ponad setka z nich udostępnia materiały bezpłatnie do ponownego wykorzystywania poprzez portal Otwarte dane. Nie musisz się rejestrować, by mieć dostęp do takich danych jak:

Większość danych udostępnianych jest w otwartych formatach. Dane portalu można ponownie wykorzystywać np. do tworzenia aplikacji bez konieczności składania wniosku.

16. Polskie Radio https://www.polskieradio.pl/

Tak, możesz posłuchać sobie radia online – wiadomo. Możesz też posłuchać tego, co już było – no dobra, nie wszystkiego, ale sporo materiałów jest do odsłuchania, serio! Audycje, koncerty, rozmowy…

17. PricewaterhouseCoopers  https://www.pwc.pl/pl/publikacje.html

PwC to globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze. To tylko jeden z wielu przykładów firm, które publikują nieodpłatnie obszerne i bardzo dokładne analizy czy raporty dotyczące różnych sektorów gospodarki. Powyższy link zaprowadzi cię do polskich publikacji, ale firma ma oddziały na całym świecie, a każdy z nich wypuszcza swoje regionalne raporty, więc ilość dostępnych w ten sposób treści jest naprawdę spora. Top 100 firm, które zajmują się przetwarzaniem papieru? Proszę bardzo. Transport drogowy w Polsce 2020-2030? Nie ma problemu.

18. Projekt Gutenberg www.gutenberg.org

Wielojęzykowy zbiór książek elektronicznych, które można pobierać i bezpłatnie rozpowszechniać dla celów niekomercyjnych. Możecie przebierać wśród 60 000 publikacji. Nie przeraźcie się tylko wyglądem strony głównej – lauoyt trochę niedzisiejszy.

19. SciCentral https://www.scicentral.com

Wielokrotnie nagradzany zbiór aktualności naukowych z zakresu chemii, fizyki, nauk biologicznych, medycznych, nauk o ziemi, inżynierii i  nauk o kosmosie. To także baza linków i wartościowych narzędzi czy źródeł w sieci dotyczących nauk ścisłych. Dla pasjonatów takich tematów to „must have” wśród źródeł.

20. Serwis Zabytek.pl https://zabytek.pl/pl

„W nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami) oraz lokalizacją obiektów.” Możecie tu znaleźć 80 000 zabytków, a dane są bardziej wiarygodne niż te w Wikipedii, serio.

A Ty masz w swoich zapisanych linkach jakieś ciekawe perełki? Bardzo chętnie poznam Twoje ulubione portale/źródła/strony! Serio!:)

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Remigiusz

Jestem pod wrażeniem i dziękuję za kolejny artykuł.
Dzisiaj trafiłem na „sztukaszukania.pl” ii siedzę tu od rana. Mam już „naście” zapisanych artykułów do przeczytania i kiedy skończę – nie mam pojęcia.
Wszystkie podane tutaj linki otworzyły się bez problemu za wyjątkiem:
1. Antykwarioosz http://www.antykwarioosz.pl/ <- nie było możliwości otwarcia linku na zasadzie „Otwórz w nowej karcie” a po skopiowaniu i wklejeniu Chrome otworzyło stronę
https://allegro.pl/?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=c4f0dbbda280d9272efeda5f3400c760
Nie mam pojęcia dlaczego. Może strona już nie istnieje?…