Jak szukać na Youtube

Youtube to druga największa i najczęściej odwiedzana wyszukiwarka na świecie (pierwsza to Google). Każdej minuty pojawia się w niej blisko 500 godzin nowych treści czyli co godzinę niemal 30000. Od chwili publikacji pierwszego nagrania minęło 15 lat (pierwszy film pojawił się 23 kwietnia 2005, możecie go zresztą zobaczyć do dziś). Jakby tego nie liczyć, przeszukiwanie tego potopu może być niesłychanie trudne. Jak sobie poradzić w gąszczu youtuberów, podcasterów, filmowców, reklam, artystów, studiów filmowych itd. itp.? No cóż, trzeba traktować Youtube jak wyszukiwarkę, a nie jak Netflix czy HBO. Warto zobaczyć jakie możliwości wyszukiwawcze oferuje, by móc szybciej i sprawniej docierać do tego, czego potrzebujemy.

Ranking

Pierwszy krok w rozgryzieniu wyszukiwarki to poznanie zasad, jakimi się kieruje przy rankingowaniu materiałów. Youtube pierwszeństwo daje trzem głównym elementom, do których należą: trafność, zaangażowanie i jakość.

 • Trafność – na podstawie stopnia dopasowania tytułu, tagów, opisu i samej treści video do wyszukiwanego hasła.

 • Zaangażowanie – poziom zaangażowania odbiorców wskazuje na to, czy użytkownik ocenił daną treść za przydatną (tu np. sprawdza się czy użytkownik obejrzał całe nagranie, zapisał je sobie albo skomentował).

 • Jakość – próba oceny wiarygodności i specjalizacji kanału. Youtube wspomina, że nadaje priorytet treściom z wiarygodnych źródeł i jest to istotne w takich kategoriach jak wiadomości, polityka, informacje medyczne czy naukowe. W tych obszarach – wiadomo – wiarygodność jest kluczowa. W innych obszarach tj. muzyka czy rozrywka Youtube częściej analizuje takie elementy jak trafność, świeżość lub popularność.

Prócz tych czynników Youtube próbuje też określić trafność każdego materiały dla każdego konkretnego użytkownika, biorąc pod uwagę historię jego wyszukiwania i tego, co ogląda. Pasjonatowi fitness wyszukiwarka będzie w pierwszej kolejności pokazywać filmy związane ze sportem, a naukowcowi specjalizującemu się w tulipanach te dotyczące botaniki. Jakiś czas temu powstała nawet dedykowana wyszukiwarce strona, w której dokładnie opisano jej działanie – sprawdźcie How YouTube works.

Jak szukać na Youtube

Na początek podstawy wyszukiwania i absolutne „must”. Pole wyszukiwania Youtube znajdzie każdy, ale czy każdy korzysta z filtrów, które pojawiają się poniżej na stronie wyników wyszukiwania? Filtry obejmują:

 • Datę przesłania (ostatnia godzina, dzisiaj, ten tydzień, ten miesiąc, ten rok)

 • Typ materiału (materiał video, kanał, playlista, film, program)

 • Czas trwania nagrania (krótkie >4 min., długie <20 min.)

 • Cechy (na żywo, 4K, HD, napisy, licencja cc, 360°, VR180, 3D, HDR, lokalizacja, kupiony)

 • Sortowanie (trafność, data przesłania, liczba wyświetleń, ocena)

Gdy szukasz np. zwiastunu filmu, który właśnie pojawia się w kinach, a chcesz uniknąć wszystkich vlogów sprzed dwóch tygodni nakręconych w oczekiwaniu na ten zwiastun, skorzystaj z „daty przesłania”. Jeśli chcesz zobaczyć najświeższe treści, które ma do zaoferowania YouTube, skorzystaj z „Sortowania” i widniejącej tam opcji „Data przesłania”  (w przypadku popularnych haseł wyświetli się w tej opcji wiele filmów o niższej jakości, aby zobaczyć te filmy, które są popularne użyj opcji „liczba wyświetleń” lub „Ocena”. W kolumnie „cechy” znajdują się filtry, za pomocą których można znaleźć określone rodzaje treści, takie jak filmy 4K, które będą świetnie wyglądać na dużym telewizorze, lub te na licencjach CC, które można używać we własnych projektach. Filtr „Czas trwania” bywa przydatny, zwłaszcza gdy masz mało czasu.

Operatory

Podobnie jak w Google, możesz w Youtube korzystać z operatorów wyszukiwania (chociaż rzadko się o tym mówi). Słowa kluczowe to frazy, których Youtube szuka w tytule, tagach i opisie, ale jeśli po słowach kluczowych wpiszesz komendę „intitle” YouTube zwróci wyniki, w których poszukiwane słowo występuję tylko w tytule nagrania. Podobnie jak w Google, możesz wstawiać słowa kluczowe w cudzysłowie (jeśli szukasz dokładnego wyrażenia), umieszczać znak plus (+) przed słowami, które zdecydowanie chcesz odnaleźć, oraz symbol minus (-) obok słów kluczowych, które zdecydowanie chcesz wykluczyć.

Wszystkie filtry, z których możesz korzystać na stronie wyników wyszukiwania, możesz też wpisać „z palca” w okno wyszukiwarki. Pamiętaj tylko, że na Youtube składnia takiego wyszukiwania wygląda inaczej niż w Google. Na Youtube wygląda tak, że daną komendę (związaną z określonym filtrem) wpisuje się po słowach kluczowych oddzielając te dwa człony przecinkiem:

Słowo kluczowe, filtr

wpisując np. „motyle, channel” znajdziesz wszystkie kanały, które w swojej nazwie mają słowo motyle. Z innymi komendami wyszukiwanie wygląda przykładowo tak:

 • w tytule filmu: salad, intitle

 • słowo w nazwie kanału: motyle, channel

 • słowo w playliście: ac/dc, playlist

 • konkretny format: roller coaster, 360 or vr

 • długość filmu: documentary, short

Oczywiście komendy można łączyć, więc szukając filmu dotyczącego Osint, ale koniecznie opublikowanego w tym roku, w dobre jakości i krótkiego wpiszecie: osint, hd, this year, short

Czasami najlepszą drogą w znalezieniu filmu jest kanał lub lista odtwarzania, a nie ogólne wyszukiwanie. Taka opcja przyda się wtedy, gdy film został źle opisany lub otagowany albo jest bardzo dużo filmów na dany temat. Wtedy zamiast wpisywać tytuły i słowa kluczowe zastanów się kto może publikować filmy, które chcesz zobaczyć. Pamiętasz, że kanały mają również własne pole wyszukiwania? Taka mała wyszukiwarka znajduje się na pierwszej stronie kanału i jej wyszukiwanie ogranicza się tylko do tego konkretnego kanału (to przyda się zwłaszcza w przypadku „płodnych” twórców).


Szukaj w Youtube poza Youtube

Filmy dostępne w Youtube możesz wyszukiwać też w inny sposób – korzystając z wyszukiwarki ogólnej typu Google czy Bing. To szczególnie docenią Ci, którzy szukają starszych filmów. 

Google ma na swojej stronie wyników specjalną kartę Wideo, ale nie musisz jej nawet używać, jeśli w wyszukiwanych hasłach dodasz słowa „filmy” lub „YouTube”. W Google korzystasz też z wszystkich zaawansowanych funkcji wyszukiwania, takich jak opcja ograniczenia wyników według daty czy ograniczenia geograficzne. Bing w wyszukiwaniu filmów na Youtube jest podobno lepszy, trudno to oceniać, ale na pewno pokaże Ci co innego! Poniżej znajdziesz odpowiedź obu wyszukiwarek na to samo pytanie odnośnie filmów.


Skróty ułatwiające przeglądanie

A na koniec jeszcze mała ściągawka, nie tyle z wyszukiwania, co z oglądania. Parę skrótów, które czasem ułatwiają przeglądanie youtubowych nagrań:

4.2 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments