katalogi centralne

Nie będzie odkryciem gdy napiszę, że wolimy szukać danych w miejscu, które przeszukuje na raz kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt/kilkaset baz.  Wpisywanie zapytania po kolei w każde okienko kolejnych stron internetowych i baz danych jest żmudne, męczące, nudne i – przede wszystkim – czasochłonne.

 

Dlatego lubię i polecam biblioteczne katalogi centralne, które w szukaniu materiałów dzisiaj już najróżniejszych (nieograniczonych tylko do papierowej książki i jej danych bibliograficznych) są nieocenione.  Mechanizm udostępniony na jednej stronie www sam przekierowuje nasze zapytanie do wielu różnych miejsc, dzięki czemu za jednym zamachem przeszukujemy katalogi  bibliotek, bazy danych, a także źródeł.

 

W Polsce taką funkcję spełniają dwa przedsięwzięcia: NUKAT i KaRo. NUKAT  jest katalogiem centralnym zbiorów polskich bibliotek naukowych i akademickich. KaRo to katalog rozproszony bibliotek polskich obejmujący oprócz baz NUKAT i Biblioteki Narodowej także polskie biblioteki publiczne, instytuty badawcze. To miejsca, które dają nam możliwość sprawdzenia zasobów bibliotek w naszym kraju prezentując wyniki w formie listy skróconej, z możliwością sprawdzenia szczegółów i przekierowania na strony konkretnej biblioteki. NUKAT jakimś czas temu zmienił  wygląd swojej strony www. KaRo od lat wygląda tak samo czyli nie najlepiej, z działaniem też bywa różnie, ale niewątpliwie bywa przydatny.

 

Liderem wśród katalogów centralnych w świecie jest KVK – Karlsruher Virtueller Katalog. Właśnie świętuje 15-lat swojej obecności w sieci. Świetny, przejrzysty interfejs, prędkość działania, liczne opcje wyszukiwania. KVK obejmuje katalogi nie tylko bibliotek Niemieckich. Swoim zasięgiem stara się objąć liczne biblioteki z całego świata. Biblioteka Uniwersytecka jest w ogóle przedmiotem mojej zazdrości;) – jest pionierem jeśli chodzi o nowatorskie podejście do czytelnika. Dlaczego? Polecam przeczytać krótki artykuł o bibliotece czynnej 24 h/dobę: http://www.goethe.de/ins/pl/lp/kul/dup/bib/pl2855198.htm

 

No i oczywiście WorldCat – największy katalog na świecie. Umożliwiający przeszukiwanie baz bibliotecznych, źródeł udostępniających materiały on-line, a nawet sklepów. Znajdziemy tu także treści cyfrowe,  e-booki, materiały open access. Można również znaleźć cytaty artykułów z linkami do ich pełnego tekstu;, materiały badawcze, dokumenty i zdjęcia o znaczeniu lokalnym lub historycznych oraz cyfrowe wersje przedmiotów/materiałów nieudostępnianych publicznie. Zasoby są dostępne w wielu językach. I – co najważniejsze – to już katalog najnowszej generacji. Dla surfera poruszanie się po nim będzie jak bułka z masłem, bo… działa dokładnie tak, jak np. amazon czyli wielofunkcyjnie, z licznymi opcjami zawężania wyszukiwań oraz intuicyjnym i przejrzystym interfejsem.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments