6 kroków do pozyskania informacji doskonałej

 

Jak szukać żeby znaleźć? Odwieczne pytanie;) Dlatego gdy zabieramy się do wyszukiwania informacji, dobrze jest najpierw obmyślić strategię czyli zastanowić się nad tym, co chcemy tak naprawdę znaleźć, gdzie chcemy dotrzeć, jaki rodzaj informacji nas usatysfakcjonuje. Na chybił trafił i na szybko, wpisując co nam pierwsze od głowy przyjdzie, raczej skutku nie przyniesie. Co najwyżej chaos linków, źródeł i informacji, z których – dla świętego spokoju – wybierzemy coś na szybko, nie sprawdzając nawet specjalnie wiarygodności danego źródła.

Ale co to znaczy: obrać strategię? Jak to zrobić bezboleśnie? Bo – nie oszukujmy się – sformułowanie „strategia wyszukiwania” brzmi mało przyjaźnie.

Oto najprostsza z możliwych droga postępowania i Model Big6 Skills – Wielka Szóstka czyli zestaw 6 umiejętności czy kroków, które opanowane uczynią z nas mistrzów wyszukiwania;)

Ta Wielka Szóstka to:

  1. Zdefiniowanie zadania czyli zdefiniuj problem i zidentyfikuj, co tak naprawdę chcesz znaleźć
  2. Strategia wyszukiwania informacji czyli ustal, jakie są wszystkie możliwe źródła informacji i wybierz najlepsze z nich
  3. Lokalizacja i dostęp czyli zlokalizuj źródła informacji i znajdź w nich poszukiwaną informację
  4. Korzystanie z informacji czyli zapoznaj się z tym, co znalazłeś (np. czytaj, słuchaj, oglądaj) i wyodrębnij informacje odpowiadające twoim potrzebom
  5. Synteza czyli uporządkuj informacje pozyskane z wielu źródeł i przedstaw rezultaty
  6. Ewaluacja czyli oceń wyniki (efektywność) i oceń proces (wydajność)

Fundacja Nowoczesna Polska przygotowała nawet opisującą to infografikę, dzięki której wszystko staje się jeszcze bardziej jasne:

 

big6-skills

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments