portale muzyka klasyczna

12 polskich portali o muzyce klasycznej

 

Z przepastnych otchłani internetu dziś podpowiadam 12 portali dla pasjonatów muzyki klasycznej. Strony, na których znajdziecie zarówno najświeższe informacje o tym, co się dzieje czyli koncerty, recenzje, festiwale, płyty, ale też portale, które mogą być niezłym przewodnikiem i zasobem wiedzy, dla tych, którzy szukają konkretnych informacji o kompozytorach, instrumentach czy epokach muzycznych.

 

Polskamuza.eu – cała muzyka na jednej stronie

Portal poświęcony polskiej muzyce klasycznej. Pojawiają się nowe informacje, recenzje, zapowiedzi, wywiady, relacje i reportaże składając się na kompendium wiedzy na temat toczącego się wokół nas życia muzycznego. Portal zorganizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przy współpracy z Instytutem Muzykologii UJ oraz Akademią Muzyczną w Krakowie.

 

Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Polskie Centrum Informacji Muzycznej (Polmic) powstało w 2001 roku na bazie Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich – Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej. Ma największą w Polsce komputerową bazę danych o polskich kompozytorach współczesnych i ich utworach, której zasadnicza część jest udostępniona w Internecie. Plus ogromna i kompletna baza instytucji muzycznych, stowarzyszeń, szkół, uczelni wyższych i innych organów zajmujących się muzyką.

 

Cameral Music

Portal dedykowany promocji muzyki klasycznej, operowej, operetkowej, dawnej. W chwili obecnej znajduje się tutaj: muzyka klasyczna na video w ciekawych aranżacjach i wykonaniach, felietony o muzyce (instrumentach, formach muzycznych, kompozytorach, epokach, znanych muzykach i ważnych wydarzeniach ze świata muzyki klasycznej), a także: nuty do pobrania w PDF (imponująca kolekcja ponad 500 plików), recenzje dobrych płyt i książek o muzyce. Trochę kiepsko z aktualizacją, ale wszystkie treści archiwalne i zasób dostępny na stronie wart jest zaglądania na nią.

 

Symfonika.pl – Forum o muzyce klasycznej

Forum zostało uruchomione 18 lutego 2013 r. więc oczekuje na aktywnych uczestników. Jest – póki co – jedynym miejscem w sieci, które stwarza szansę na wymianę informacji, wiadomości i wiedzy dotyczących stricte „muzyki klasycznej”, począwszy od nagrań i koncertów, poprzez polecane strony, ogłoszenia, po dyskusje o kompozytorach, wykonawcach i ich twórczości. Polecamy i trzymamy kciuki!

 

FilmMusic.pl – serwis muzyki filmowej

Recenzje płyt i muzyki do filmów, biografie kompozytorów, artykuły, słownik terminów związanych z muzyką filmową

 

Soundtracks.pl – świat muzyki filmowej

Portal przeznaczony dla osób pasjonujących się muzyką filmową. Znajdziemy w nim recenzje płyt ze ścieżkami dźwiękowymi, wywiady, nowości, konkursy oraz informacje o koncertach. Recenzje umieszczone w tym serwisie są obszerne i ciekawie napisane

 

Muzykafilmowa.pl

Witryna MuzykaFilmowa.pl powstała z myślą o wszystkich entuzjastach muzyki filmowej w Polsce. Zajmujemy się pisaniem recenzji najnowszych ścieżek dźwiękowych, artykułów oraz przeprowadzaniem wywiadów z kompozytami muzyki filmowej. Przygotowujemy także relacje z koncertów muzyki filmowej jakie odbywają się w naszym kraju oraz innych ważnych wydarzeń związanych z tą dziedziną sztuki. Nie udostępniamy płyt z muzyką filmową a jedynie staramy się przekazywać swoją wiedzę i opinie o soundtrackach. Obszerna baza kompozytorów wraz z linkami do stron autorskich.

 

Ogólnopolski Klub Miłośników Opery „Trubadur”

Portal prowadzi Stowarzyszenie “Ogólnopolski Klub Miłośników Opery “TRUBADUR” pod patronatem II programu PR”. Znajdziecie tu aktualności ze świata opery. Aktualności klubowe, archiwum kwartalnika „Trubadur”, forum, katalog stron poświęconych operze.

 

Muzykoteka Szkolna

Platforma stworzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny z myślą o tych, którzy chcą zgłębić tajniki muzyki. Można poczytać, posłuchać, pooglądać – pełno sensownej, wiarygodnej i treściwej informacji. „Muzykoteka Szkolna to innowacyjne narzędzie edukacyjne, o wysokim poziomie merytorycznym, opracowywane przez zespół ekspertów, pedagogów i muzykologów. Zawiera teksty dotyczące poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych oraz wywiady w formie multimedialnej, a także stopniowo powiększaną bazę utworów do słuchania. Serwis dostarcza także informacji na temat aktualnych wydarzeń muzycznych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem oferty dla dzieci i młodzieży.”

 

Instytut Muzyki i Tańca

Instytut udostępnia rozmaite materiały, w tym także artykuły, które powstawały w ramach projektu „Krytyka muzyczna 2.0”

 

Culture.pl

Niezastąpiony mega serwis o polskiej kulturze w ogóle. Kategoria: muzyka to informacje o polskiej muzyce różnych gatunków. Newsy, informacje, biogramy, recenzje, opinie, wywiady… bardzo dużo sensownej treści.

 

Ruch Muzyczny

Strona internetowa czasopisma patronackiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydawanego przez Instytut Książki. Najnowsze informacje ze świata muzyki, kalendarium koncertów, premier operowych, festiwali, recenzje koncertowe, materiały archiwalne oraz najnowsze teksty z bieżącego wydania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Muzyk artysta

Przeglądam właśnie te portale muzyczne z wpisu. dzięki