10 sposobów, jak znaleźć piosenkę, o której nic nie wiesz.

10 sposobów, jak znaleźć piosenkę, o której nic nie wiesz.

Słyszysz świetną piosenkę zupełnie przypadkiem. Wpada Ci w ucho, nie daje o sobie zapomnieć. Ale jak znaleźć piosenkę, o której nic nie wiesz? W czasach internetu, wiadomo, nie jest to wcale takie trudne. Oto 10 podpowiedzi, jak można to zrobić.

Muzyka towarzyszy nam niemal zawsze i wszędzie. Zwykle słuchamy tego, co lubimy – ulubione albumy w Spotify, ukochanego artystę w plikach mp3, pobudzające rano/wyciszające wieczorem piosenki w popularnej stacji radiowej. Ale muzyki słuchamy też mimowolnie w autobusie, w telewizji, podczas seansu, u fryzjera czy na zakupach w sklepie, gdzie docierają do nas sączące się w tle dźwięki wybrane nie przez nas, ale przez właściciela, sprzedawcę czy dział marketingu. Zresztą, nie ważne gdzie, ważne, że czasem wpadnie nam jakiś kawałek w ucho, a my nie wiemy co to… co to za artysta, co to za kawałek, co to za muzyka. Jak znaleźć taką piosenkę, o której nic nie wiemy? Jak znaleźć piosenkę po melodii czy po kilku słowach? Jak znaleźć piosenkę z radia czy z telewizji? Kto pomoże rozszyfrować soundtrack z reklamy czy filmu?

  1. Zainstaluj aplikację rozpoznawania muzyki. Aplikacje są dobre na wszystko! Są też oczywiście takie, które rozpoznają dowolny utwór w kilka sekund. Jest ich trochę, m.in. Shazam, Soly, Music Recognition, taka opcja jest też w Google Music Play. Wystarczy, że uruchomisz aplikację i przytrzymasz telefon blisko źródła dźwięku, a po chwili otrzymasz wynik. Aplikacja analizuje dźwięki piosenki i rozpoznaje ją, jeśli ma ją w swojej bazie nagrań.
  2. Nagraj utwór. Nagranie możesz puścić znajomym – możesz ktoś rozpozna piosenkę lub utwór. Możesz też wrzuć nagranie do AudioTag – wystarczy nawet kilka sekund nagrania, żeby piosenkę rozpoznać. W AudioTag możesz też wkleić po prostu link do nagrania znalezionego w sieci. 
  3. Zaśpiewaj albo zanuć to, co wpadło Ci w ucho. Aplikacja SoundHound przeanalizuje melodię i da Ci listę możliwych opcji. Na komputerze podobnie zadziała Midomi – pamiętaj tylko, żeby włączyć mikrofon. Te programy bez problemu poradzą sobie z utworami współczesnymi, ale gdybyś chciał/a naleźć piosnkę, którą nucił Twój dziadek, to może być problem;) 
  4. Zapisz nuty albo rytm. Jeśli znasz nuty to dla Ciebie jest Musipedia – możesz zapisać linię melodyczną, tylko jej zarys, albo podać jedynie rytm. Z uwagi na specyfikę tego narzędzia i bazę utworów, na której ono pracuje, wyszukasz tu raczej instrumentalną muzykę klasyczną i inne typy muzyki nie popularnej. 
  5. Nie pamiętasz melodii, ale pamiętasz kilka słów? Super! Wpisz w wyszukiwarkę słowa i dodaj do nich wyraz „lyrics”. Zapamiętane słowa najlepiej wpisz w cudzysłowie – ograniczysz w ten sposób wyniki i będzie łatwiej. 
  6. Nic nie pamiętasz poza kontekstem? Spróbuj skorzystać z wyszukiwarki. Jeśli szukasz utworu z telewizji/filmu/reklamy warto wpisać pytanie typu „piosenka z reklamy ING” albo „utwór z Big Brother”. Można też spróbować opisać artystę/zespół, który piosenkę wykonuje i wyłowić sylwetkę i jej nagrania, które będą najbliższe zapamiętanym szczegółom. 
  7. Piosenkę usłyszałeś w radio! O, to jest najłatwiejsze. Przypomnij sobie stację, dzień i porę, a potem odnajdź stronę radia i sprawdź jego playlistę danego dnia. Możesz też skorzystać ze strony Odsłuchane – tu masz wszystkie stacje radiowe w jednym miejscu. 
  8. Słuchasz muzyki w internecie? Sprawdź, czego aktualnie słuchasz za pomocą wtyczki do przeglądarki, np. AHA Music – Music Identifier. Wystarczy uruchomić przycisk podczas trwania utworu i po chwili otrzymasz odpowiedź. 
  9. Zapytaj innych. To często najlepszy sposób, choć może chwilę potrwać. W sieci swoje nagranie lub piosenkę możesz wrzucić na portal WatZatSong. Wśród mnóstwa użytkowników, na pewno znajdzie się taki, który rozpozna wrzucony przez ciebie kawałek. W Stanach działa mega forum – AdTunes. W Polsce pasjonaci zagadek muzycznych skupiają się na dwóch miejscach: Muzyka z reklam i rozpoznajemy.pl. Warto też czytać komentarze, np. pod filmami na Youtube – jest bardzo prawdopodobne, że już ktoś przed tobą szukał tej samej piosenki. 
  10. Szukasz muzyki z reklam/filmów/gier/programów telewizyjnych? Tu można spróbować wszystkich sposobów podanych wcześniej. Warto zajrzeć na fora, o których napisałam punkt wyżej. Możesz poszukać też stron dedykowanych stricte reklamom, np. TvAdMusic. Sprawdź też mega portal Tunefind – tu odkryjesz wszystko, co pojawiło się m.in. w filmach i grach.
3.2 43 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kahon

super, bardzo dziękuję 😀

Weronika

Dziękuję.