Zamień chaos na porządek – 8 narzędzi do robienia zakładek

Gdy surfujesz po internecie trafiasz na przeróżne strony, miejsca czy portale.

Niektóre adresy www masz w głowie – to oczywiste. Pamiętasz je dokładnie, bo korzystasz z nich na co dzień. Inne, na które trafiasz przypadkiem, zapisujesz gdziekolwiek; jeszcze inne giną w gąszczu nieustrukturyzowanych zakładek. A nie ma nic gorszego, jak poszukiwanie „zaginionej” strony. Nawet jeśli masz włączoną historię wyszukiwania, a nie pamiętasz dokładnie daty odwiedzin albo tytułu strony, poszukiwania zwykle kończą się porażką.

Dlatego jeśli zależy Ci na komforcie pracy i efektywności wyszukiwania warto tworzyć na bieżąco własną bazę źródeł. Najłatwiej robić to przy użyciu narzędzia – programu czy aplikacji.

Co to są Bookmarks Manager

Jak działają takie narzędzie? Pozwalają zapisywać i utrzymywać porządek we wszystkich zasobach www, które są dla Ciebie ważne, ciekawe czy inspirujące. Tworzysz swoją „prywatną” bibliotekę zasobów,  do której możesz dodać stronę www, dowolny artykuł internetowy, wideo, muzykę, plik w chmurze, treści z mediów społecznościowych i wszystko co znajdziesz w Internecie. Cała zapisana zawartość jest automatycznie zapisywana w Twojej bibliotece linków. Zazwyczaj możesz dokonać edycji tytuły czy opisu w celu dodania własnych notatek do zapisywanej treści. Potem możesz zapisane linki wyszukiwać i filtrować według tytułu, opisu, źródła i tagów. Chyba już wszystkie narzędzia tego typu działają w chmurze, możesz więc z nich korzystać zawsze i wszędzie. Wszystkie też oferują rozszerzenia do przeglądarek co ułatwia i przyspiesza budowanie własnej bazy źródeł.

Narzędzi jest sporo. Ile ludzi tyle pomysłów, więc trudno namawiać do jednego rozwiązania, ważne żeby to, które wybierzesz po prostu Ci się podobało, a poza tym było łatwe w obsłudze, szybkie w eksplorowaniu i pozwalało zachować porządek w twoich linkach.

Zamień chaos na porządek

Oto 8 narzędzi, z których na pewno wybierzesz coś dla siebie. Większość z nich ma w swojej ofercie oprócz planów płatnych też wersje darmowe, które – moim zdaniem – w zupełności wystarczą użytkownikowi indywidualnemu (a przynajmniej większości z nas).

-> Raindrop.io https://raindrop.io/


-> Diigo https://www.diigo.com


-> Bookmark Ninja https://www.bookmarkninja.com


-> GGather https://web.ggather.com/


-> Dropmark https://www.dropmark.com/apps/


-> Booky https://booky.io/


Lasso https://www.lasso.net/go/


-> Elink https://elink.io/

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza

Dziękuję za wpis i świetne linki 🙂

Dominik

Omnivore, z genialna funkcją zapisu do newsletterów, mozliwosc wyslania linka na spersonalizowany adres email, integracja z obsidian