Jak szukać artykułów naukowych

Jak szukać artykułów naukowych

Poszukiwanie materiałów naukowych nie jest trudne. Tu raczej cierpimy na przekleństwo urodzaju niż na brak źródeł i miejsc, gdzie fachową literaturę można znaleźć. Są miejsca wielodyscyplinarne, są też inne – mocno ukierunkowane na określoną dziedzinę. Znajomość kilku źródeł niebywale sprawę ułatwia. Pamiętaj, że żadna wyszukiwarka nie indeksuje całej sieci, a tylko jakiś jej fragment (większy bądź mniejszy). I bądź czujny! Nie wszystko jest jeszcze w internecie – pomyślałeś kiedyś, gdzie są archiwalne wydania czasopism? A czasopisma, które już nie istnieją? A periodyki niszowe?

Jestem pewna, że na pytanie: gdzie szukać artykułów naukowych? odpowiesz: w Google Scholar. I bardzo dobrze! Może znajdziesz tam 100 artykułów do pracy, którą piszesz i nie będziesz potrzebować więcej, ale co zrobisz, gdy nie znajdziesz nic ciekawego, albo promotor stwierdzi, że te 100 artykułów to jednak mało? Albo piszesz pracę, która musi uwzględniać także dorobek z lat 80 XX wieku? A co byś zrobił, gdyby jutro Google Scholar zniknęło z internetu?

 

JAK SZUKAĆ ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH KROK PO KROKU

Gdy znasz autora albo tytuł sprawa jest prosta – wpisujesz dane w odpowiednie pole i artykuł, jeśli jest dostępny w danej bazie, wyświetli się bez problemu. Gdy szukasz jakichkolwiek artykułów naukowych, które dotyczą jakiegoś zagadnienia, musisz postępować jak przy wyszukiwaniu hasła w wyszukiwarce internetowej. Dla przypomnienia zerknij na super infografikę Jak szukać.  Bardzo dobrze musisz przemyśleć hasło, które wpiszesz w okno wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe będą wyświetlać artykuły, które mają hasło w tytule bądź treści. Źródła biblioteczne/uczelnianie opisywane są zwykle tworzonymi sztucznie hasłami przedmiotowymi, które mogą, ale nie muszą, być identyczne z potoczną nazwą zagadnienia, którego potrzebujesz.

 

WYSZUKIWARKI NAUKOWE

Wyszukiwarki naukowe to takie, które przeszukują źródła naukowe – tylko i wyłącznie – nie ma tam artykułów z Pudelka, Gazety Wyborczej czy plików z chomikuj.pl. Dzięki nim znajdziecie publikacje naukowe w wolnym dostępie (OA) z repozytoriów, katalogów, archiwów czasopism i bibliotek cyfrowych. Indeksują literaturę naukową czyli m.in. książki, rozprawy naukowe, abstrakty, artykuły, strony czasopism, materiały konferencyjne. Poniżej kilka wyszukiwarek, w których znajdziesz artykuły z wielu dziedzin. Pamiętaj, że istnieją też miejsca dedykowane zasobom naukowym z jednej dziedziny, np. naukom ścisłym, medycznym, biomedycznym czy technicznym.

Google Scholar, Microsoft Academic, BASE, Free Full PDF, World Wide Science, Wiley Online Library, Jurn, Science.gov, Find Articles, Osmikon, JournalTOCs,

 

BAZY BIBLIOGRAFICZNE

Baza bibliograficzna – jak tylko słyszysz tą nazwę, to pewnie od razu uciekasz, gdzie pieprz rośnie. A niepotrzebnie, bo mimo długiej nazwy, to wbrew pozorom świetne miejsce. Bazy bibliograficzne to nic innego jak spisy artykułów, gdzie znajdziesz informację o tym, że artykuł na jakiś temat w ogóle powstał. W każdej bazie otrzymacie szczegółowe informacje o autorze, tytule artykułu, tytule czasopisma, w jakim się ukazał, roku i numerze czasopisma, stronach, na których znajduje się artykuł.

Biblioteka Narodowa – tworzy listę artykułów, które pojawiły się w gazetach i tygodnikach polskich (prasa codzienna, tygodniki opinii) oraz listę artykułów z czasopism polskich (miesięczniki, kwartalniki, roczniki, czasopisma naukowe. Jak artykuł namierzycie, to potem musicie ten numer namierzyć w bibliotece, może być też tak, że będziesz też gdzieś wersja elektroniczna w sieci.

Wiele dziedzin wiedzy posiada własną bibliografię np. Bibliografia Geografii Polskiej, Bibliografia Historii Polskiej, Polska Bibliografia Wojskowa, Polska Bibliografia Literacka, BazEkon (czasopisma ekonomiczne), BazHum (czasopisma humanistyczne), BazTech (czasopisma techniczne).

Większość z tych bibliografii udostępniana jest nieodpłatnie w Internecie. W przypadku niektórych dziedzin dostęp do bibliografii wymaga wykupienia licencji, np. Polska Bibliografia Prawnicza czy Polska Bibliografia Lekarska.

 

ZASOBY OPEN ACCESS

Open access czyli wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego użytkownika sieci do cyfrowych zasobów. Materiały w tym modelu udostępniane są poprzez repozytoria i otwarte czasopisma.

Polski agregator, który widzi prawie 40 tys. artykułów z 16 polskich repozytoriów naukowych to CEON. Jeśli zamarzy ci się poszukanie repozytoriów dziedzinowych, to tutaj znajdziesz listę. A dzięki OpenDOAR odnajdziesz wszystkie repozytoria na całym świecie.

Katalog wszystkich wydawanych w ponad 100 krajach czasopism naukowych dostępnych w modelu otwartym to DOAJ – Directory of Open Access Journals. Tutaj w jednym miejscu przeszukasz wszystko. Ale jakbyś chciał sprawdzić tylko polskie czasopisma to możesz sprawdzić np. Czytelnię Czasopism PAN.

 

SPOŁECZNOŚCIOWE PORTALE DLA NAUKOWCÓW

Serwisy społecznościowe dedykowane naukowcom pełnią często funkcje repozytoryjne – to znaczy, że naukowcy oprócz swojego CV wrzucają tam także swoje teksty lub prezentacje dotyczące badań, które prowadzą. Ty jako użytkownik widzisz bibliografię, abstrakt i fragment lub – rzadziej – całość tekstu.  Jeśli nie znajdziesz gotowych do ściągnięcia plików, możesz skontaktować się autorem i poprosić o udostępnienie artykułu. Ja już nie raz w ten sposób pozyskałam bardzo ciekawe materiały do swoich projektów. Zajrzyj do Reserachgate i Academia.

 

Wszystkie źródła, o których pisałam powyżej, to miejsca, do których dostęp macie zawsze i wszędzie. Oczywiście artykułów możecie też szukać na platformach komercyjnych typu: EbscoHost, Web of Knowledge czy Wirtualna Biblioteka Nauki. Dostępy oferują biblioteki naukowe i akademickie, bo zwykłego człowieka na opłaty licencyjne nie stać.

Jest też portal Sci-Hub – „pirat” wśród wyszukiwarek;) „zawierający w swojej bazie ponad 62 miliony publikacji naukowych, dostępnych do bezpośredniego ściągnięcia na dysk, z pominięciem opłat nałożonych przez wydawców.” Nielegalne to źródło, ale istnieje, mimo zawieruch ma się dobrze i nadal działa.

 

 

5 12 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ToTemat

Bardzo pomocny artykuł, ostatnio zaczynam dodawać bibliografię do wpisów i to ułatwia mi wyszukanie takich informacji oraz jej dodawanie do publikacji. Dziękuję za to.